Z VÁS BY SA DALO OŠETRIŤ
UŽ DNES V NEMOCNICI BORY

Do Nemocnice novej generácie Bratislava Bory, ktorej otvorenie je naplánované na rok 2023, by už dnes za ošetrením alebo výkonom zavítalo až 83 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na reprezentatívnej vzorke 400 ľudí na jar pomocou online dotazníkov realizovala pre sieť nemocníc Svet zdravia prieskumná agentúra Kantar.

Napriek tomu, že otvorenie nemocnice chystáme až o necelé dva roky, už dnes vidíme, že o ňu prejavuje veľký záujem nielen zdravotnícky personál, ale aj verejnosť. Z prieskumu vyplynulo, že ľudia, ktorí Nemocnicu Bory poznajú, sú už dnes v drvivej väčšine ochotní nechať sa v nej ošetriť.

Agentúra respondentom položila otázku: „Keď bude nemocnica postavená, išli by ste do tejto nemocnice na vyšetrenie alebo na nejaký zákrok?“  Kladne na otázku agentúry odpovedalo až 83 percent opýtaných, pričom 34 percent odpovedalo „určite áno“ a 49 percent „skôr áno“.

Nemocnica Bory sumarizuje všetko dobré, čo sme sa za roky pôsobenia v zdravotníctve na Slovensku i v zahraničí naučili a verím, že bude taká, ako si ju pacienti a personál predstavujú. Som tiež presvedčený, že nová nemocnica na Boroch bude vysoko atraktívna pre všetky zdravotné poisťovne z pohľadu kvality a efektívnosti zdravotnej starostlivosti, čím naplníme svoj záväzok poskytovať v nemocnici bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov. Výsledok prieskumu je pre nás povzbudením, že našu prácu robíme dobre. Urobíme všetko preto, aby sme nesklamali očakávania, pripravili nemocnicu čo najkvalitnejšie a otvorili ju čo najskôr,“ uviedol Martin Hrežo, generálny riaditeľ Penta Hospitals International, ktorej súčasťou je sieť ProCare a Svet zdravia.

Otvorenie Nemocnice Bory je naplánované na rok 2023. Plánovaná i akútna zdravotná starostlivosť bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Zdravotná starostlivosť bez poplatkov

Nemocnica Bory, ktorá bude poskytovať plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť na najvyššej európskej úrovni, tu bude pre všetkých pacientov. Nemocnica bude poskytovať zdravotnú starostlivosť ako koncová nemocnica pre sieť nemocníc Svet zdravia, ale aj pre pacientov z Bratislavy a celého Slovenska. Pacientom na to bude stačiť preukaz poistenca. 

Chceme, aby Nemocnica Bory bola prvou voľbou pre pacientov nie len v Bratislave, ale aj z okolia. Rovnako aj pre pacientov s náročnými diagnózami z oblasti chirurgických a intervenčných výkonov zameraných na onkologické, neurovaskulárne, kardiovaskulárne a traumatologicko-ortopedické výkony, ktoré sa bežne na Slovensku nevykonávajú.  

Okrem toho sa budú v Nemocnici Bory liečiť aj všetky bežné choroby ako je cukrovka, vysoký krvný tlak i žlčníkové ťažkosti. Každý pacient si môže slobodne vybrať nemocnicu, v ktorej chce zákrok alebo hospitalizáciu podstúpiť. 

Moderné medicínske vybavenie

Nemocnica Bory v Bratislave je unikátna aj v medicínskom vybavení. V novej bratislavskej nemocnici budú dva lineárne urýchľovače, dve magnetické rezonancie, päť CT prístrojov, 28 ultrazvukov, 80 liekových chladničiek, 300 monitorov vitálnych funkcií, 400 infúznych púmp a dávkovačov.  

Nemocnica bude mať štrnásť operačných sál, v rámci ktorých bude hybridná sála určená pre kombinované operačné a zobrazovacie, tzv. intervenčné výkony. Prakticky každá operačná sála v Nemocnici Bory bude niečím výnimočná. 

Interdisciplinárny prístup v zdravotnej starostlivosti

Zdravotná starostlivosť bude v Nemocnici Bory usporiadaná do šiestich nosných klinických interdisciplinárnych programov: 

  • starostlivosť o matku a dieťa, 
  • srdcovocievne ochorenia, 
  • cievne mozgové ochorenia, 
  • onkologické ochorenia, 
  • úrazové lekárstvo a 
  • program pre poruchy metabolizmu a trávenia. 

V nemocnici Bory je pacient na prvom mieste. Preto klinická cesta pacienta povedie k čo najefektívnejšiemu liečeniu. Odborníci z viacerých špecializácií budú pri liečbe navzájom spolupracovať naprieč programami. 

Špičkové pracovisko radiačnej onkológie

Pracovisko radiačnej onkológie, ktoré bude vybavené špeciálnymi prístrojmi, sa v Nemocnici Bory nachádza na prvom podzemnom podlaží. Nájdete tu dve špeciálne miestnosti so stenami z betónu hrúbky viac ako jeden a pol metra, v ktorých sú umiestnené lineárne urýchľovače. 

Jedným z nich je robotický prístroj Cyber Knife, tzv. „kybernetický nôž“, ktorý bude prvým v slovenskom zdravotníctve. Vďaka tomuto urýchľovaču už nebudú musieť pacienti s určitým typom onkologických diagnóz dochádzať za liečbou do zahraničia. 

Lineárne urýchľovače dopĺňa CT simulačný prístroj, ktorý umožní lekárom a fyzikom vytvoriť 3D model onkologického pacienta, potrebný na prípravu ožarovacieho plánu. 

Jednolôžkový štandard

Všetky izby v Nemocnici Bory budú jednolôžkové a nadštandardne vybavené vrátane vlastnej TV a wifi pripojenia. Steny medzi chodbou a izbami budú vybavené presklenými posuvnými dverami a presklenými panelmi, vďaka čomu bude mať personál priamy dohľad nad pacientmi a centrálny priestor bude presvetlený. 

Intimita pacienta na izbe bude zabezpečená prostredníctvom ovládania vnútrookenných žalúzií. Každá izba bude disponovať vlastnou toaletou a sprchou. Jednolôžkový štandard poskytuje pacientovi súkromie, zvyšuje jeho bezpečnosť a komfort, a predchádza nemocničným infekciám.   

Pacienti budú umiestnení systémom tzv. plávajúcich lôžok na aktuálne voľné lôžka v jednoposteľových izbách, s prihliadnutím na ich diagnózu. Pacienti nebudú ležať na klasických oddeleniach, preto vedľa seba môže mať izbu chirurgický aj interný pacient. Zabezpečí sa tým efektívna prevádzka, kde namiesto preplnených a poloprázdnych oddelení v rovnaký čas, dokážeme naraz prijať a postarať sa o väčší počet pacientov, bez toho aby sme preťažovali zdravotnícky personál nemocnice. 

Prítomnosť blízkej osoby

Veríme, že k liečbe prispieva aj dobrý mentálny stav. Preto sme sa rozhodli dopriať našim pacientom čo najlepší komfort. Veľkosť izby a jej zariadenie je navrhnuté tak, aby umožnila pohodlné prespanie a pobyt sprevádzajúcej osoby počas celej doby hospitalizácie. V každej izbe sa bude nachádzať rozťahovacie kreslo, ktoré umožní mať pacientovi rodinu pri lôžku po celý čas. Každá izba bude mať okrem kresla aj vlastnú kúpeľňu, ktorá budú zo špeciálneho stenového PVC obkladu. Izby, kúpeľne, a tak isto aj celá nemocnica budú bezbariérové. 

Okrem podpory získanej vďaka prítomnosti blízkej osoby, budú môcť pacienti navštíviť aj miestnosť na osobné rozjímanie a duchovnú podporu. Na prvom podlaží v centrálnej časti Nemocnice Bory sa bude nachádzať modlitebňa. 

Skutočne digitálna nemocnica 

Pacienti sa na vyšetrenia budú objednávať telefonicky alebo elektronicky cez internet. Po príchode do nemocnice sa pacient zaeviduje a od tejto chvíle sa o neho nemocnica už postará. Keďže zdravotná starostlivosť sa bude v Nemocnici Bory poskytovať tzv. integrovaným spôsobom, pacient bude teda vopred vedieť, aké vyšetrenia a zákroky ho čakajú. Taktiež, aké všetky úkony mu nemocnica zabezpečí.  

Výstupné správy či RTG snímky sa budú v Nemocnici Bory posielať elektronicky do pracovných počítačov a mobilných zariadení. Objednávanie vyšetrení, liekov, či nahlasovanie porúch, všetko bude možné vybaviť na pár klikov vďaka nemocničnému informačnému systému.  

Každý pacient dostane pri príchode do Nemocnice Bory trvácny náramok, na ktorom budú nahraté všetky dôležité informácie. Takto sa zníži riziko chýb a uľahčí prácu doktorom aj sestrám. Pacienti budú mať prístup do aplikácie cez svoje mobilné zariadenie. V aplikácii sa dozvedia všetky kľúčové informácie o svojej liečbe, plánovaných úkonoch i kontaktných osobách.  

Liečivé prostredie

Prvý rozdiel, ktorý sám pacient spozoruje už pri vstupe do budovy, ale aj pri pohľade na ňu, je liečivé prostredie. Keďže je vedecky dokázané, že na zotavenie a liečbu pacienta vplýva aj prostredie, v ktorom pacient je, v Nemocnici Bory sme sa rozhodli, že aj prostredie nemocnice bude liečiť. 

Celá päťpodlažná budova je navrhnutá podľa najmodernejších metód a nebude mať klasický nemocničný vzhľad. Nemocnicu tvorí veľa okien a presklených plôch, ktorých účelom je umožniť dennému svetlu, čo najviac preniknúť do interiéru nemocnice. Prostredie spolu s dizajnom interiéru, ktorý bude tvoriť napríklad veľa zelene i tlmené farby, tak budú pôsobiť upokojujúco na ľudskú psychiku. 

Pôrodnica novej generácie

Pôrodnica novej generácie Nemocnice Bory bude disponovať ôsmimi pôrodnými izbami, ktoré budú vybavené vlastnou toaletou, sprchou a prístelkou pre sprevádzajúcu osobu, ale aj medicínskou technikou v podobe plnohodnotnej pôrodnej sály. Budúca mamička v pôrodnej izbe strávi čas od prvej fázy pôrodnej celú dobu až po záverečnú popôrodnú fázu. Rodička bude mať absolútne súkromie a blízka osoba ju môžu sprevádzať počas celého pôrodu. 

V blízkosti pôrodnice novej generácie bude k dispozícii sekčná operačná sála, ktorá bude súčasťou centrálneho operačného traktu. V prípade, že počas pôrodu nastanú komplikácie a po indikovaní lekárom bude možné pôrod ukončiť cisárskym rezom.  

Oddelenie novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti (NICU)

V Nemocnici Bory v Bratislave sa postaráme nielen o budúce mamičky, ale aj o novorodencov, ktorí vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Predčasne narodené deti, novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo pôrodnými komplikáciami budú v novej Nemocnici Bory hospitalizovaní na oddelení novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti. 

 V Nemocnici Bory bude desať samostatných izieb, kde je možné umiestniť mamičku s inkubátorom a ďalší priestor, v ktorom sa môžeme postarať až o ďalších deväť bábätiek v inkubátoroch. Na tomto oddelení chceme vytvoriť domáce prostredie s čo najviac rodinnou atmosférou.