Nový podcast s profesorom Vladimírom Černým

Hovorí, že už si v profesionálnom živote splnil všetko, po čom túžil a tak sa môže venovať veciam, ktoré považuje za zmysluplné. Profesor Vladimír Černý chce v Nemocnici Bory dbať aj na kultúru správania sa personálu k pacientom. Podľa neho by mal byť totiž práve anestéziológ ich advokátom. Prečo sa rozhodol prísť z Českej republiky do Nemocnice Bory v Bratislave?

Z  Čiech do slovenskej najmodernejšej nemocnice

Český lekár, profesor Vladimír Černý bude v novej bratislavskej nemocnici lídrom klinického úseku anestéziológie a intenzívnej medicíny. Nesie si so sebou skúsenosti z Kanady i USA a v Českej republike po ňom zostávajú dve dnes rešpektované pracoviská, ktoré vybudoval od nuly. V novom Zdravom podcaste vám prezradí, prečo hoci ide zemepisne zo západu na východ, odborne ide na miesto, kde chce vybudovať „západný“ pohľad na medicínu.

Nemocnica Bory vzniká na „zelenej lúke“, čo prináša obrovskú výhodu. Nová nemocnica nie je totiž zaťažená svojou históriou a vzťahmi, čo umožňuje nastavenie systému od začiatku, tak ako to chceme. Profesor Černý začne V Nemocnici Bory pracovať na plný úväzok niekoľko mesiacov pred jej otvorením.

Tento predstih je potrebný na prípravu poskytovania odborne správnej a bezpečnej starostlivosti pre pacientov. Taktiež na nastavenie koordinácie a organizácie medzi jednotlivýmin odbormi, keďže procesy nemôžeme nastavovať za pochodu nemocnice.

Ako bude vyzerať oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny?

Oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) v Nemocnici Bory bude tzv. zdielané a bude tak slúžiť celej Nemocnici Bory a všetkým odborom, ktoré budú zdravotnú starostlivosť poskytovať pacientom. Jednou z hlavných výhod OAMISu je koncentrácie nielen techniky, ale aj znalostí a personálu.

Oddelenie bude mať k dispozícii 24 lôžok intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti, pričom ďalšie sa budú nachádzať na kardiovaskulárnej jednotke intenzívnej starostlivosti. Na oddelení bude pod vedením profesora Vladimíra Černého pracovať tím vyše 40 lekárov. Akých lekárov a personál hľadá na svoje oddelenie?

Mali by to byť lekári, ktorí budú ochotní ísť pracovať do odlišného prostredia a systému, v akom sa pohybujú v súčasnosti. Taktiež by sa mali adaptovať na tieto zmeny a byť súčasťou procesu vytvárania nového oddelenia.

Anestéziológ by mal byť advokátom pacienta

Kľúčové pre fungovanie OAMIS je podľa profesora Černého kultúra správania sa personálu voči pacientom. Profesijný charakter človeka sa prejavuje práve vtedy, keď ho nikto nevidí.

„Nedávno som bol na operačnej sále svedkom situácie, keď sa chirurg nepekne vyjadril o fyzických dispozíciách uspanej pacientky. Je neprípustné, aby sa lekári takto bavili o pacientovi, hoci ich nevníma. Takéto správanie nie je možné tolerovať a kolegovi som to aj ozrejmil. Môže sa zdať, že to nie je dôležité, ale predstavte si, že by na tom operačnom stole ležala vám blízka osoba. Asi by sa vám to nepáčilo.“ vysvetľuje prof. Černý.

Celý Zdravý podcast #28 s profesorom Vladimírom Černým si môžete vypočuť už teraz!