Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory

Príďte darovať krv pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi

Viete, kto oslavoval narodeniny 14. júna? Karl Landsteiner, americký biológ a lekár, ktorý objavil krvné skupiny a úspešne realizoval prvú transfúziu krvi.

Práve tento deň ustanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) za Svetový deň darcov krvi. A tento rok oslavujeme 20. výročie tohto ustanovenia.

Jedným darovaním môžete zachrániť až tri ľudské životy

Predstavte si, aké je to zaspávať každý večer s pocitom, že ste zachránili život. Zachránili ste život niekomu, kto má deti, rodičov, súrodencov, partnerku, partnera, tak ako vy. Tým, že darujete krv, môžete zachrániť až tri ľudské životy. Môžete pomôcť pacientom pri operáciách, mamičkám počas komplikovaného pôrodu alebo pacientom pri nehodách.

Pri darovaní krvi vám z tela odbudne približne pollitra krvi. Objem krvi sa v tele darcu doplní do 24 hodín. A ako často môžete darovať krv? Muži môžu darovať krv každé 3 mesiace, ženy každé 4 mesiace.

Kto môže darovať krv?

Darovať krv je jednoduché. Stačí navštíviť niektoré z darcovských centier, napríklad to naše v Nemocnici Bory. Vhodným darcom krvi je každý, kto spĺňa nasledovné kritéria:

  • cítite sa zdraví a máte minimálne 50 kg,
  • vek od 18 do 65 rokov, 
  • celkovo dobrý zdravotný stav.

Viac o podmienkach pre darovanie krvi nájdete aj na našom webe.

Pozrite sa, ako vyzerá cesta krvi v našom darcovskom centre.

Krv môžete darovať aj v Nemocnici Bory

Darovať krv môžete aj v novom modernom Darcovskom centre Nemocnice Bory každý deň pondelok až piatok od 8:00 hod do 12:00 hod. Samotný odber krvi trvá sedem až 10 minút.

Na odber sa objednáte jednoducho prostredníctvom online rezervačného systému na: https://rezervacie.darcovskecentrum.sk.

Ako sa pripraviť na odber?

Pred odberom odporúčame vypiť minimálne dva až tri litre vody, počas teplých mesiacov aj tri až štyri litre vody. Čím neskôr máte v priebehu dňa plánovaný odber krvi a krvnej plazmy, tým viac vody by ste mali vypiť.

  • Nechoďte darovať krv a jej zložky nalačno.
  • Pred odberom nekonzumujte žiadne mastné jedlá.
  • Odporúčame ľahké raňajky (netukové pečivo, chlieb, med, ovocie, zelenina).
  • V príjme tekutín sa neobmedzujte.
  • Doprajte si dostatok spánku.
  • Na odber nie je vhodné prísť po ťažkej fyzickej námahe.
  • Pred odberom nepite alkohol, nefajčite.

Poď na polliter

Prvý diel nového podcastu od Baštrng, ktorý sa nahráva v Darcovskom centre Nemocnice Bory, je online. Hosťom úvodného dielu bol výborný komik a herec Juraj „Šoko“ Tabaček, ktorý nepatrí medzi „nováčikov“ v darovaní krvi.

Koľkokrát už bol darovať krv, ako vyzerá cesta darcu krvi a prečo sa toho netreba báť, ale aj to, z čoho má „Šoko“ strach, sa už dozviete v prvej časti podcastu Poď na polliter s Michalom Kubovčíkom.