Onkologicka liecba a chemoterapia Nemocnica Bory

Klinická onkológia

V Nemocnici Bory bude onkologické pracovisko situované spolu s pracoviskom nukleárnej medicíny. Na pracovisku sa budú liečiť onkologickí pacienti po chirurgickej intervencii, ako aj onkologickí pacienti, u ktorých nebude možné operačne odstrániť zhubný nádor.

Jedinečné onkologické centrum

Klinická onkológia bude jednou z nosných častí novej Nemocnice Bory. Prispejú k tomu špičkové technológie a medicínska technika ako najnovší model robotického lineárneho urýchľovača CyberKnife S7 FI+ v Čechách i na Slovensku a svetová novinka lineárny urýchľovač Elekta Harmony. Vďaka tomu vytvoríme jedinečné podmienky pre špecializovanú liečbu onkologických pacientov na Slovensku. 

Naším cieľom je priblížiť sa úrovni obdobných pracovísk v strednej Európe,“ vysvetľuje klinický líder klinickej a radiačnej onkológie Richard Hrubý, ktorý sa podieľal na tvorbe konceptu onkológie v Nemocnici Bory.

nemocnica bory onkologicky program

Výkony onkologického pracoviska

Klinická onkológia bude poskytovať celé spektrum výkonov ako ostatné onkologické pracoviská:

 • rádioterapia, 
 • systémová chemoterapia, 
 • imunoterapia,
 • hormonálna liečba.

V Nemocnici Bory budeme mať k dispozícii základné diagnostické zariadenia ako je počítačová tomografia, pozitrónová emisná tomografia a magnetická rezonancia.

Rádioterapia

Pracovisko bude vybavené špičkovými prístrojmi pre telerádioterapiu, ako aj brachyterapiu.

Výkony rádioterapie

Rádioterapia bude zabezpečovať radiačnú liečbu solídnych tumorov ako sú nádory prsníka, pľúc, hrubého čreva, mozgu, obličiek, prostaty i centrálnej nervovej sústavy a podobne. V Nemocnici Bory sa nebudeme špecializovať na hematologické nádory.

Telerádioterapia

Pri telerádioterapii ide o externé ožarovanie, kedy sa zdroj ionizujúceho žiarenia nachádza mimo organizmu pacienta. K tomuto účelu bude slúžiť vysokovýkonný lineárny urýchľovač a unikátna technológia – prvý kybernetický nôž v slovenskom zdravotníctve (CyberKnife). 

Brachyterapia

Brachyterapia je vnútorné ožarovanie na krátku vzdialenosť, pri ktorom sa zdroj žiarenia umiestňuje cez aplikátor do blízkosti alebo priamo do nádoru. Táto metóda sa najčastejšie používa pri liečbe zhubných nádorov krčka maternice, prostaty, prsníka a kože.

Nukleárna medicína

Pracovisko nukleárnej medicíny bude vybavené cyklotrónom, ktorý bude slúžiť na výrobu rádioizotopov. Tie sú hlavnou zložkou nielen kontrastných, ale aj terapeutických látok, ktoré sa budú využívať ako na diagnostické, tak aj na liečebné účely. Keďže rádioizotopy sú nestabilné atómy rádioaktívnych prvkov s veľmi krátkym polčasom rozpadu, je výhodou, že si ich v nemocnici budeme vedieť vyrábať sami a nebudeme tak odkázaní na ich dovoz.

Prvý kybernetický nôž v slovenskom zdravotníctve

CyberKnife dokáže ožarovať s 10- až 30-krát väčšou presnosťou ako bežné lineárne urýchľovače.  Pomocou robotického ramena umožňuje vysielať zväzky veľmi tenkých lúčov z takmer každej pozície, pričom ožarované miesto aj polohu ramena nepretržite monitoruje počítač. 

Technológia reaguje aj na minimálne pohyby pacienta, takže prakticky nedochádza k poškodzovaniu okolitého tkaniva. Vďaka mimoriadnej presnosti ožarovania rozširuje možnosti liečby malých nádorov v tesnej blízkosti životne dôležitých štruktúr, napríklad v mozgu, pľúcach či pečeni, ktoré nie je možné riešiť chirurgicky. 

Onkologia-kyberneticky noz-cyberknife-medicinska zariadenia

Svetová novinka – lineárny urýchľovač Elekta Harmony

Okrem CyberKnife bude pracovisko rádioterapie využívať aj vysokovýkonný lineárny urýchľovač Elekta Harmony Pro so zdrojom žiarenia umiestneným v gentry. Z hľadiska parametrov pôjde len o tretiu inštaláciu tak výkonného prístroja v Európe. To znamená, že technickým vybavením a odborným zázemím poskytneme v Nemocnici Bory priestor pre mimoriadne kvalitnú radiačnú onkológiu.

Vďaka svojej funkcii FastTrack umožňuje lineárny urýchľovač Elekta Harmony Pro skrátiť čas pri polohovaní pacienta pred liečbou až o polovicu, čím sa zvyšuje komfort pacienta. Pomocou neho je možné liečiť desiatky indikácií ako sú:

 • rakoviny prostaty, 
 • rakovina pľúc,
 • rakovina prsníka.

Starostlivosť o onkologického pacienta v Nemocnici Bory

Nemocnica Bory nebude poskytovať celý rozsah onkologickej starostlivosti ako dve špecializované nemocnice v Bratislave špičkové zariadenia s dlhoročnou tradíciou – Národný ústav onkologických chorôb a Onkologický ústav svätej Alžbety. 

Pacientom s onkologickými diagnózami však poskytneme špičkové rádiologické technológie a s tým súvisiacu kvalitnú onkologickú liečbu, liečivé prostredie približujúce sa domácim podmienkam. O pacientov sa budú v prvom kroku starať naši chirurgovia, a následne na základe histologického, patologického a biologického rozsahu ochorenia, pacient prejde do starostlivosti tímu onkológov.

Liečivé prostredie i podpora psychológa

Liečivé prostredie je jedným z benefitov zdravotnej starostlivosti v Nemocnici Bory. Je dôležité, aby sa aj na onkológii pacient cítil príjemne a bezpečne. Čakárne, chodby i pacientske izby sú plné svetla, zladené v zemitých odtieňoch, tak aby pacient nevnímal, že je v nemocnici. Prejsť zložitým obdobím choroby pacientom bude pomáhať aj psychológ. Okrem toho bude onkologické pracovisko úzko spolupracovať aj s organizáciami zameranými na pomoc pacientom ako Liga proti rakovine alebo Europacolon Slovensko. 

Tím onkologického pracoviska

Onkológovia v Nemocnici Bory budú rozdelení do tímov, z ktorých sa každý bude špecializovať na určité typy diagnóz. Rozhodovanie o stratégii liečby bude prebiehať na tímovej, multiodborovej úrovni, aby sa zvolil postup založený na najnovších vedeckých poznatkoch, čo prispeje k vyššej bezpečnosti pacienta. 

Na pracovisku rádioterapie bude predbežne pracovať päť radiačných onkológov, pričom ich počet sa v prípade potreby zvýši. Súčasťou pracovného kolektívu ďalej budú:

 • rádiologickí technici, 
 • rádiologickí asistenti,
 • klinickí fyzici
 • sestry špecialistky v onkologickej starostlivosti. 

Vedenie onkologického pracoviska

Klinickým lídrom pre onkológiu bude Doc. MUDr. Richard Hrubý, PhD., MBA, MPH, ktorý sa vyučil svojmu remeslu v žilinskej nemocnici, do ktorej nastúpil v roku 1994. Aj keď onkológii sa pôvodne nechcel venovať, prudký rozvoj technológií v tejto oblasti spôsobil, že názor zmenil. 

Ako sám priznáva, mal obrovské šťastie na vynikajúcich učiteľov, či už v odbore klinickej farmakológie, klinickej onkológie alebo radiačnej onkológie. V roku 2001 sa stal najmladším primárom onkológie na Slovensku. Mal vtedy len tridsaťjeden rokov. Oddelenie onkológie v žilinskej nemocnici viedol dlhých pätnásť rokov, kým nedostal ponuku od nemocníc Sveta zdravia.

Rimavskosobotskú onkológiu postavil na nohy

Spoločnosť potrebovala postaviť na nohy oddelenie radiačnej a klinickej onkológie v Rimavskej Sobote, ktoré bolo v rozklade. Nastúpil na pozíciu primára a súčasne obsadil aj post námestníka riaditeľa pre liečebno-preventívnu činnosť. Spolupodieľal sa na tvorbe medicínskeho programu a ako jeho autor bol v roku 2018 vymenovaný za riaditeľa nemocnice. V tom istom roku sa Rimavská Sobota stala najlepšou nemocnicou siete.

Vedecko-výskumná činnosť

Po celú klinickú prax pôsobí aj ako vysokoškolský pedagóg. Už v Žiline sa mu podarilo zriadiť externé pracovisko Slovenskej zdravotníckej univerzity. Vedecko-výskumnú a pedagogickú činnosť plánuje rozvíjať aj v Nemocnici Bory. 

Pracovné prostredie

Chcel by som, aby na našom oddelení vládol tímový duch. Aby sem lekári priniesli to, čo sa im na predošlom pôsobisku páčilo, a naopak nedopustili to, čo sa im nepáčilo. Každý z mojich budúcich kolegov bude mať možnosť aktívne prispieť k formovaniu pracoviska. Sám mám určitú predstavu, ale nie je to dogma. Spoločne si nastavíme firemnú kultúru, aby sme boli všetci spokojní,“ sľubuje líder onkologického pracoviska Richard Hrubý.

V Nemocnici Bory budeme mať jedinečné onkologické pracovisko s najmodernejšou medicínskou technológiou, avšak prístroj – nech je hocijako skvelý – by bez odborníkov, ktorí ho vedia ovládať, nič neznamená. Tím radiačných onkológov, ktorý sa kreuje, budú tvoriť erudovaní lekári so skúsenosťami zo zahraničia. 

Viac hláv, viac rozumu,“ vysvetľuje R. Hrubý. „Istý čas sme v sieti Svet zdravia mali možnosť testovať systém umelej inteligencie IBM Watson for Oncology, v novej nemocnici umelú inteligenciu nahradíme spoločnou inteligenciou.“

Kontaktujte nás
Prosím vyplňte vaše meno.
Prosím vyplňte vaše priezvisko.
Prosím vyplňte váš titul.
Prosím skontrolujte vašu emailovú adresu.
Prosím vyplňte telefónne číslo vo formáte napr.: +421900 000 000
Prosím zvoľte oblasť záujmu.
Sem preneste svoje CV a/alebo motivačný list.
Max. 20MB
Pridať súbor
Nahrajte súbory v správnom formáte alebo do max. 20MB veľkosti.
Napíšte správu.
Zaškrtnite prosím súhlasím so spracovaním osobných údajov.
*Povinné polia

Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.

Kontaktujte nás
Prosím vyplňte vaše meno.
Prosím vyplňte vaše priezvisko.
Prosím skontrolujte vašu emailovú adresu.
Prosím zvoľte oblasť záujmu.
Napíšte správu.
Zaškrtnite prosím súhlasím so spracovaním osobných údajov.
*Povinné polia

Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.

Aktuality

[entity_box_list]

Princípy Nemocnice
novej generácie

Nemocnica Bory sa riadi 7 kľúčovými princípmi, ktoré kladú bezpečnosť a komfort pacienta na prvé miesto.

Nemocnica Bory_7 principov_optimalizacia logickych krokov
Optimalizácia logistických tokov
Nemocnica Bory_7 principov_Digitalna forma dokumentov o pacientoch
Nemocnica bez papierov
Nemocnica Bory_7 principov_Orientacia na pacienta
Orientácia na pacienta
Nemocnica Bory_7 principov_Efektivna starostlivost
Efektívna prevádzka
Nemocnica Bory_7 principov_Prijemne liecive prostredie
Liečivé prostredie nemocnice
Nemocnica Bory_7 principov_Neustale zlepsovanie medicinskych procesov
Neustále zlepšovanie medicínskych procesov
Nemocnica Bory_7 principov_Neustaly rozvoj
Pripravenosť na budúci rozvoj
Nemocnica Bory - Sme tu pre vás.