Urogynekológia je subšpecializačný odbor v rámci gynekológie a pôrodníctva. Zaoberá sa diagnostikou a liečbou nechceného úniku moču a iných ťažkostí súvisiacich s močením, ako je časté, nočné alebo bolestivé močenie, taktiež poklesu a prepadávania rodidiel ženy. V indikovaných prípadoch je potrebné operačné riešenie, na ktoré budú pacientky cez túto ambulanciu objednané.
Lekári ambulancie
-
doc. MUDr. Ivan Hollý, Csc.
urogynekológ -
MUDr. Barbara Spodniaková, PhD.
gynekológ-pôrodník -
MUDr. Matúš Škovran
gynekológ-pôrodník -
Tetiana Bobrychenko
sestra
Ordinačné hodiny
- Pondelok: 08:00 - 16:00
- Utorok: 08:00 - 16:00
- Streda: 08:00 - 16:00
- Štvrtok: 08:00 - 16:00
- Piatok: 08:00 - 16:00
Urogynekologická ambulancia sa nachádza na čísle C28 podľa rozpisu na prízemí Nemocnice Bory, pred príchodom sa pacientka zaregistruje na recepcii C.
Prečo si vybrať urogynekologickú ambulanciu
Ambulancia poskytuje rozhovor so zameraním na zistenie problémov pacientky, ich príčin a určenie potrebných diagnostických postupov. Po anamnéze nasleduje komplexné urogynekologické vyšetrenie vrátane urodynamiky, ultrazvuku a cystoskopie, stanovenie diagnostického záveru a návrh liečebných možností.
Priebeh vyšetrenia v urogynekologickej ambulancii
Do ambulancie môže pacientku odoslať iný lekár na základe výmenného lístka. Pacientka sa môže objednať aj sama prostredníctvom call centra alebo osobne na recepcii Nemocnice Bory.
Diagnózy liečené v urogynekologickej ambulancii
Urogynekologická ambulancia slúži pacientkám, ktoré majú nasledovné problémy:
- nechcený únik moču a problémy súvisiace s močením
- dráždivý močový mechúr
- pokles vnútorných rodidiel
- prepadávanie rodidiel
Výkony urogynekologickej ambulancie
- diagnostika a nastavenie liečebného postupu pre pacientky s urogynekologickými ťažkosťami
- gynekologické vyšetrenie
- ultrazvukové vyšetrenie
- urodynamické vyšetrenie
- ambulantná cystoskopia
- poučenie pacientok o cvikoch panvového dna
- urogynekologické dotazníky
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
Čo je urodynamické vyšetrenie?
Urodynamické vyšetrenie je lekárske vyšetrenie zamerané na diagnostiku a hodnotenie problémov, spojených s močovým mechúrom a močovými cestami ako sú inkontinencia (nekontrolovateľný únik moču) a iné problémy s močením. Toto vyšetrenie pomáha lekárovi získať dôležité informácie pre správnu diagnostiku a liečbu.
Na čo slúži urodynamické vyšetrenie?
Počas urodynamického vyšetrenia zisťujeme funkciu močového mechúra a močovej trubice, koordináciu svalov zapojených do močenia. U žien tieto problémy stúpajú obvykle s vekom, tehotenstvom, pôrodom a nástupom menopauzy.
Vaše príznaky môžu zahŕňať:
- únik moču pri kašli, kýchaní, smiechu alebo cvičení,
- náhle alebo časté nutkanie na močenie,
- časté vstávanie v noci s pocitom nútenia na močenie,
- obtiažne vyprázdňovanie močového mechúra,
- opakujúce sa infekcie močových ciest.
Kedy je indikované urodynamické vyšetrenie?
Nie každý, kto má problémy s močením, potrebuje urodynamické vyšetrenie. Ak jednoduchá liečba, ako zmena pitného režimu, cvičenie alebo lieky, nepomáha, urodynamické vyšetrenie je najlepší spôsob, ako presne zistiť funkciu vášho močového mechúra a prispôsobiť liečbu vašim konkrétnym problémom.
Aké sú riziká spojené s urodynamickým vyšetrením?
Urodynamické vyšetrenie je do istej miery invazívne vyšetrenie (podobne ako cievkovanie močového mechúra). Preto ho vykonávame za sterilných podmienok. Napriek tomu zriedkavo môže po vyšetrení vzniknúť infekcia močových ciest. Po vyšetrení by ste mali piť viac vody ako obvykle po dobu jedného až dvoch dní.
Aby sme infekcii močových ciest predišli, preventívne vám bude na domov predpísaná jednorázová antibiotická liečba - Monural. Vrecko rozpustíte podľa návodu v dostatočnom množstve vody a vypijete večer pred spaním.
Ako by som sa mala pripraviť na urodynamické vyšetrenie?
Aby sme mohli vyšetrenie realizovať, potrebujeme výsledky kultivačného vyšetrenia vášho moču, ktoré nesmú byť staršie ako 2 týždne. Moč musí byť bez prítomnosti mikróbov. Ak budú výsledky odlišné, bude nevyhnutné podstúpiť liečbu a po jej ukončení následne vyšetrenie moču zopakovať.
Prosíme vás, aby ste prišli na vyšetrenie s plným močovým mechúrom, nechoďte močiť hodinu pred vyšetrením. Vyšetrenie trvá približne 30 minút a nevyžaduje žiadnu diétu ani hladovanie. Nie je potrebná žiadna anestézia.
Aký je priebeh urodynamického vyšetrenia?
Najprv vás požiadame, aby ste sa úplne vymočili. Ihneď po močení vás vyšetríme pomocou ultrazvuku, čím posúdenime, ako dobre je váš močový mechúr vyprázdnený. Po ultrazvukovom vyšetrení vám zavedieme dva mäkké, tenké katétre (senzory), jeden do mechúra a druhý do konečníka.
Ich úlohou je zaznamenávať a merať tlak v močovom mechúri a brušnej dutine počas napĺňania močového mechúra tekutinou - fyziologickým roztokom. Počas plnenia močového mechúra sa vás budeme pýtať na vaše pocity v močovom mechúri, prvé nutkanie na močenie, normálne nútenie na močenie, silné nutkanie na močenie, urgentné nutkanie na močenie.
Ďalej vás požiadame, aby ste vykonali niekoľko pohybov, ktoré by mohli byť spúšťačom vášho problému (napríklad kašľanie, tlak na močenie alebo počúvanie tečúcej vody). Ak sa v priebehu vyšetrenia vyskytnú ťažkosti, ako je nadmerná bolestivosť alebo iný nepríjemný pocit, oznámte to. Senzory po skončení vyšetrenia vytiahneme.
Pri tom vyšetríme tlak v močovej trubici. Následne vás požiadame, aby ste vykonali niekoľko cvičení s plným močovým mechúrom, aby bolo možné zistiť, ako závažný je únik moču. Potom vás vyzveme, aby ste močili do špeciálnej toalety, ktorá meria ako rýchlo sa váš močový mechúr vyprázdňuje. Ihneď po vymočení vás opäť vyšetríme ultrazvukom na posúdenie, ako dobre sa váš močový mechúr vyprázdnil.
Čo môžem očakávať po urodynamickom vyšetrení?
Po vyšetrení môžete ešte jeden deň pociťovať mierne pálenie a rezanie pri močení. V prípade dlhšieho trvania problémov nás kontaktujte. Výsledky vyšetrenia sú dostupné ihneď po vyšetrení a lekár vám ich vysvetlí, aby ste mohli prípadne plánovať ďalšiu liečbu.
Ordinačné hodiny urogynekologickej ambulancie
- Pondelok: 08:00 - 16:00
- Utorok: 08:00 - 16:00
- Streda: 08:00 - 16:00
- Štvrtok: 08:00 - 16:00
- Piatok: 08:00 - 16:00
Praktické informácie
Možnosť objednania na prvovyšetrenie: kontaktné centrum, osobne na recepcii
Potrebná dokumentácia pri prvom vyšetrení: výmenný lístok od lekára špecialistu
Kontakt na spojenie s ambulanciou (pacienti po prvovyšetrení):
Možnosť objednania na kontrolné vyšetrenie: kontaktné centrum, osobne na recepcii
Zmluvy so zdravotnými poisťovňami: VŠZP, Dôvera, Union
Vek ošetrovaných pacientov: od 18 rokov
Dátum sprístupnenia nových termínov: 2025-01-15
Stav zaplnenia termínov ambulancie: informácia o termínoch na kontaktnom centre/recepcii
Neprítomnosti na ambulancii: