Oddelenie traumatológie

Oddelenie traumatológie v Nemocnici Bory bude poskytovať základnú zdravotnú starostlivosť v oblasti traumatológie vrátane viacpočetných poranení. Spoločne s ortopedickým oddelením vytvoria v rámci interdisciplinárnej starostlivosti ortopedicko-traumatologický program, keďže sa v mnohých oblastiach prekrývajú.

Pri najčastejších poraneniach, ošetrovaní rán, zlomeninách končatín, poranení kĺbov si úrazový chirurg vystačí sám, no veľa krát sa pri komplikovanejších poraneniach nezaobíde bez spolupráce s inými odbormi. Napríklad pri úrazoch chrbtice a hlavy s neurochirurgom, pri úrazoch brucha a panvy s brušným (všeobecným) chirurgom.

Na oddelení traumatológie budeme klásť dôraz na správny výber liečebnej metódy v závislosti od konkrétnych okolností a druhu poranenia pacienta. Okrem tradičných metód budeme uplatňovať aj progresívne liečebné metódy:

  • Miniinvazívne zákroky, ktoré zabezpečia, aby rekonvalescencia pacientov bola čo najkratšia.
  • Množstvo výkonov zameraných na naprávanie kostí tzv. perkutánnymi technikami, pri ktorých dochádza len k minimálnemu narušeniu tkanív, svalstva a šliach.

Z hľadiska prístrojového vybavenia bude ortopedicko-traumatologické pracovisko v Nemocnici Bory na porovnateľnej úrovni ako napríklad v nemeckých nemocniciach.

Spektrum ponúkaných výkonov

Oddelenie traumatológie bude poskytovať komplexnú škálu artroskopických výkonov. Pri komplikovaných vnútrokľbových zlomeninách, kde je nemožná rekonštrukcia, budú implantovať kľbne protézy. Významné miesto bude mať aj ošetrovanie poranení ruky i ošetrovanie detských úrazov.

Ďalej sa bude venovať riešeniu komplikácií liečby, ako je zlé hojenie zlomenín (pseudoartróza-liečba pakĺbov), spongioplastikám (aplikácii kostných štepov za účelom vyplnenia kostného defektu) a podobne.

Tieto činnosti bude Nemocnica Bory ako vyššie pracovisko zabezpečovať pre celú sieť nemocníc Svet zdravia. Nutná bude spolupráca s inými pracoviskami, zabezpečenie ambulantnej pooperačnej starostlivosti, spolupráca s fyzioterapeutmi.

Vedenie oddelenia traumatológie

MUDr. Roman Hunák bol prvou tvárou, ktorú sme v roku 2019 predstavili ako budúceho klinického lídra pripravovanej Nemocnice Bory v Bratislave. Práve on povedie oddelenie traumatológie, ktoré bude úzko spolupracovať s ortopedickým oddelením. MUDr. Hunák v súčasnosti pracuje ako zástupca primára na klinike ortopédie a úrazovej chirurgie v nemeckom meste Greiz.

V Nemecku pôsobí už od roku 2003. Bol jedným z prvých slovenských lekárov v odbore traumatológia, ktorý v Nemecku úspešne absolvoval  v tom čase povinné výberové konanie pre lekárov z bývalého socialistického bloku. Aj počas pobytu v Nemecku však naďalej spolupracoval so slovenskými nemocnicami. Raz mesačne napríklad vykonával prax v nemocnici v Topoľčanoch, kde sa venoval najmä artroskopickým výkonom. R. Hunák pôsobí aj ako externý odborný spolupracovník pri A mužstve slovenskej seniorskej hokejovej reprezentácie a na minuloročnom Nemeckom pohári bol priamo na striedačke.

Vízia oddelenia

Podľa MUDr. Hunáka je kľúčovou podmienkou postaviť kvalitný tím, bez ktorého nové ortopedicko-traumatologické pracovisko nemôže byť úspešné. Uvedomuje si, že rozbehnutie ortopedicko-traumatologického pracoviska si bude vyžadovať enormné pracovné úsilie, keďže každý začiatok je ťažký, zvlášť, ak ide o nemocnicu postavenú na zelenej lúke.

„Beriem to ako výzvu, aby sme z Nemocnice Bory postupne vytvorili kvalitné zdravotnícke zariadenie so silným renomé. Výhodou je, že všetky procesy môžeme od začiatku nastaviť tak, ako nám to vyhovuje. Nie sme zaťažení žiadnymi zvyklosťami a zabehnutými praktikami, ktoré sú už prekonané. To nám umožňuje vyvarovať sa mnohých chýb, s ktorými sme sa stretávali počas praxe, napríklad aj potláčanie iniciatív mladých lekárov, ktorí sa snažia niečo zmeniť k lepšiemu. Naopak, budeme podporovať všetky dobré nápady na zlepšenie činnosti pracoviska,  vysvetľuje MUDr. Hunák.

Náš tím

Odborný tím ortopedicko-traumatologického pracoviska bude tvoriť jedenásť lekárov. V tíme traumatologického oddelenia dostanú priestor nielen skúsení odborníci, ale aj mladí lekári, ktorí doplnia skúsených chirurgov a ortopédov.

Vedenie oddelenia je pripravené podporovať lekárov v tíme v ich ďalšom rozvoji. Odborný rast mladých lekárov bude podporovať nielen v rámci pracoviska, kde dostanú priestor, aby sa mohli profilovať a jedného dňa sa z nich mohli stať chirurgovia svetovej úrovne. Taktiež sa budú môcť vzdelávať prostredníctvom stáží na renomovaných európskych klinikách. Oddelenie traumatológie bude úzko spolupracovať aj s inými traumatologickými pracoviskami na Slovensku.

Záujemcovia o prácu, dajte nám o sebe vedieť! Zašlite svoj profesijný životopis prostredníctvom nášho online formuláru.

Kultúra a pracovné prostredie

Tímová spoluprácu, individuálny prístup k pacientovi, rozvoj oddelenia ako takého, jasne nastavené pravidlá a kompetencie.

To sú niektoré z kľúčových hodnôt oddelenia traumatológie. MUDr. Hunák chce priniesť svoje skúsenosti zo zahraničia aj v podobe jasného nastavenia pravidiel a kompetencií v rámci oddelenia.

Vo vzťahu k pacientovi je dôležitý individuálny a otvorený prístup. Okrem otvorenej komunikácie, sa bude klásť dôraz aj na zrozumiteľnosť informácií podávaných pacientovi a jeho rodine ohľadom zdravotného stavu a liečby.

Jednoducho, pacient je pri komunikácii s lekárom kráľom.

Kontaktujte nás
Prosím vyplňte vaše meno.
Prosím vyplňte vaše priezvisko.
Prosím vyplňte váš titul.
Prosím skontrolujte vašu emailovú adresu.
Prosím vyplňte telefónne číslo vo formáte napr.: +421900 000 000
Prosím zvoľte oblasť záujmu.
Sem preneste svoje CV a/alebo motivačný list.
Max. 20MB
Pridať súbor
Nahrajte súbory v správnom formáte alebo do max. 20MB veľkosti.
Napíšte správu.
Zaškrtnite prosím súhlasím so spracovaním osobných údajov.
*Povinné polia

Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.

Kontaktujte nás
Prosím vyplňte vaše meno.
Prosím vyplňte vaše priezvisko.
Prosím skontrolujte vašu emailovú adresu.
Prosím zvoľte oblasť záujmu.
Napíšte správu.
Zaškrtnite prosím súhlasím so spracovaním osobných údajov.
*Povinné polia

Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.

Aktuality

Princípy Nemocnice
novej generácie

Nemocnica Bory sa riadi 7 kľúčovými princípmi, ktoré kladú bezpečnosť a komfort pacienta na prvé miesto.

Nemocnica Bory_7 principov_optimalizacia logickych krokov
Optimalizácia logistických tokov
Nemocnica Bory_7 principov_Digitalna forma dokumentov o pacientoch
Nemocnica bez papierov
Nemocnica Bory_7 principov_Orientacia na pacienta
Orientácia na pacienta
Nemocnica Bory_7 principov_Efektivna starostlivost
Efektívna prevádzka
Nemocnica Bory_7 principov_Prijemne liecive prostredie
Liečivé prostredie nemocnice
Nemocnica Bory_7 principov_Neustale zlepsovanie medicinskych procesov
Neustále zlepšovanie medicínskych procesov
Nemocnica Bory_7 principov_Neustaly rozvoj
Pripravenosť na budúci rozvoj
Nemocnica Bory - Sme tu pre vás.
Dajte nám
o sebe vedieť