Bratislavska porodnica Bory

Aká bude nová bratislavská pôrodnica?

V novej bratislavskej Nemocnici Bory bude súčasťou interdisciplinárnej starostlivosti Programu Žena a dieťa pôrodnica novej generácie, v rámci ktorej sa zdravotná starostlivosť bude zameriavať predovšetkým na matky v období tehotenstva, pôrodu a doby po pôrode.

Ambulantná starostlivosť počas tehotenstva:

Pre budúce mamičky zastreší Program žena a dieťa v rámci ambulantnej starostlivosti:

• sledovanie priebehu tehotenstva,
  • monitoring vývoja plodu,
  • pôrod a šestonedelie,
  • gynekologické diagnózy netýkajúce sa tehotenstva a komplexné spektrum vyšetrení a zákrokov v tejto oblasti.

Pôrodnica bude uplatňovať najmodernejšie medicínske poznatky

Každá mamička sníva o prirodzenom pôrode, počas ktorého sa bude cítiť nielen komfortne, ale aj v tých “najlepších rukách”. Preto celý proces - pred a počas pôrodu
bude zahŕňať koordináciu s neonatológmi.

Budúca mamička bude môcť mať pri sebe blízku osobu počas celej doby pobytu v novej bratislavskej pôrodnici. V každej pacientskej izbe v pôrodnici Bory bude rozťahovacie kreslo, aby mohla u mamičky prespať aj táto sprevádzajúca osoba

Pôrodnica novej generácie Nemocnice Bory bude disponovať ôsmimi pôrodnými izbami, ktoré budú vybavené nielen prístelkou pre sprevádzajúcu osobu, ale medicínskou technikou v podobe plnohodnotnej pôrodnej sály.

Pôrod a komplikácie

V blízkosti pôrodnice novej generácie bude k dispozícii v tesnom susedstve sekčná operačná sála, ktorá bude súčasťou centrálneho operačného traktu, v prípade, že počas pôrodu nastanú komplikácie, po indikovaní lekárom bude možné pôrod ukončiť cisárskym rezom.

Nemocnica Bory sa postará aj o predčasne narodené bábätká, ktorých stav si bude vyžadovať intenzívnu zdravotnú starostlivosť. Na oddelení novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti bude možné hospitalizovať dieťatko spoločne s mamičkou v desiatich samostatných izbách.

Bonding v pôrodnici Bory

Prvé chvíle novorodenca a mamičky sú tie najintímnejšie. V nemocnici novej generácie Nemocnice Bory chceme, aby prenatálna väzba medzi matkou a dieťaťom nebola prerušená, ak to ich zdravotný stav dovoľuje.

Uloženie novorodenca na telo matky bezprostredne po pôrode, bez separácie pupočnej šnúry je mechanizmom na prekonanie adaptačných zmien dieťaťa. Je procesom spoznávania a prvým dorozumievacím prostriedkom, stabilizuje dýchanie, srdečný rytmus a teplotu, pomáha zdravému rastu a vývoju novorodenca. Bonding preukázateľne podporuje vznik puta medzi matkou a dieťaťom.

Bonding matky a dieťaťa pokračuje prisatím na prsník, je zároveň prírodným utišujúcim analgetikom pre rodičku, ktorú čaká pôrod placenty a ošetrenie po pôrode. Bonding je dôležitý z hľadiska emocionálneho, ale aj fyziologického, pretože zabezpečuje vylučovanie oxytocínu, čím sa podporuje tvorba materského mlieka. Pobyt matky a dieťaťa na oddelení bude nepretržitý tzv. rooming-in.

Podpora dojčenia od prvej chvíle

Materské mlieko je najideálnejšiu stravou pre bábätko v prvom polroku života. Preto prvé priloženie k prsníku matky v pôrodnici Bory bude čo najskôr, ak to dovoľuje zdravotný stav matky a novorodenca. Po narodení dieťatka je totiž sací reflex najsilnejší, a sekrécia hormónov potrebných na dojčenie najvyššia. Spomenutá podpora a uplatnenie bondingu je pre pôrodnicu Bory samozrejmosťou.

Vďaka dojčeniu sa dieťatko osídli baktériami matky, ktoré sú aj v materskom mlieku, a tak sa zaistí vytváranie obranyschopnosti organizmu. Na novorodeneckom oddelení bude pre mamičky k dispozícii vyškolený personál, ktorý pomôže mamičke so správnym spôsobom dojčenia.

Chceli by ste vedieť, kde bude pôrodnica novej generácie?

Prezradí vám to riaditeľka pre ošetrovateľstvo novovznikajúcej nemocnice Alenka Kendrick vo videu.

Spoznajte Nemocnicu Bory už teraz! Vyskúšajte si našu online simuláciu.