Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
nemocnica-bory-sk_liecive-prostredie_hlavny-koridor

Ako bude vyzerať izba pacienta v novej Nemocnici Bory?

Nová bratislavská nemocnica je navrhnutá v súlade s najmodernejšími architektonickými princípmi v odvetví medicínskych stavieb. Vďaka tomu umožní nielen efektívne poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom, ale zároveň bude rešpektovať požiadavky pacientov na ich bezpečnosť, komfort a intimitu. Ako to pocíti pacient plánovanej alebo akútnej hospitalizácie v Nemocnici Bory?

Prostredie, ktoré upokojuje

Liečivé prostredie v Nemocnici Bory tvorí mozaika faktorov, ktorých úlohou je v novej bratislavskej nemocnici vytvoriť príjemnú atmosféru. Pacient, ktorý príde na vyšetrenie alebo je hospitalizovaný na jednolôžkovej izbe, je pod stresom zo zdravotných dôvodov. Úlohou liečivého prostredia je poskytnúť čo najviac pozitívnych impulzov, ktoré pacientom znížia ich hladinu stresu a podporia ich zotavenie a liečbu.

Dostatok denného svetla a recepcia pri vstupe

Prvá pocitová skúsenosť pacienta z nemocnice je pri jeho vstupe. Pri návšteve novej bratislavskej nemocnice ako prvé pacienti uvidia spoločné priestory, ktoré tvoria vstupné priestory a centrálny koridor. Architektonické stvárnenie tohto priestoru kladie dôraz na presvetlenie priestoru vďaka presklenej fasáde. Pacientov okrem dostatku denného svetla pri vstupe osloví aj veľká centrálna recepcia kruhového tvaru, aj vďaka ktorej sa v Nemocnici Bory nestratia.

Druhým dominantným prvkom je dizajnové schodište, ktoré stúpa otvorenou galériou na prvé nadzemné podlažie k dennému stacionáru a jednodňovej chirurgii. Spoločné priestory novej Nemocnice Bory môžu pripomínať atmosféru dizajnového obchodného domu, vďaka čomu sa pacienti môžu aspoň na chvíľu odpútať od myšlienky, že sa nachádzajú v nemocnici.

Ľahká orientácia pre pacienta v Nemocnici Bory

Už samotná návšteva lekára a nemocnice spôsobuje stres vyplývajúci z nutnosti jej návštevy alebo charakteru diagnózy. Ak vieme pacientovi pomôcť tým, že mu uľahčíme orientáciu v Nemocnici Bory, prečo by sme to neurobili. Súčasťou na pacienta orientovaného prostredia v novej Nemocnici Bory bude aj ľahká orientácia pacienta v nemocnici vďaka navigácii a elektronickej evidencii.

Ako bude vyzerať prostredie v pacientskych izbách?

V novej bratislavskej nemocnici bude dostatok denného svetla vo všetkých medicínskych priestoroch. A to aj v operačných sálach či na pracovisku nukleárnej medicíny, ktoré sa nachádza na podzemnom podlaží. Denné svetlo bude aj v pacientskej izbe. Veď už aj naši starí otcovia poznali porekadlo: “Kam nechodí slnko, tam chodí lekár.”

V izbe pacienta bude dostatok ranného alebo poobedňajšieho slnka, pretože aj moderné klinické štúdie potvrdzujú, že pacient sa v takomto prostredí uzdraví skôr. Na lôžkových oddeleniach chceme vytvoriť pre pacienta atmosféru hotelového štandardu. Všetky pacientske izby sú v novej Nemocnici Bory navrhnuté s jedným lôžkom s vlastnou kúpeľňou.

Okrem absolútneho súkromia na pacientskej izbe, budú môcť mať pacienti počas hospitalizácie pri sebe aj blízku osobu. Umožní im to umiestnenie rozťahovacieho kresla v každej pacientskej izbe. Pacienti si za jednolôžkový štandard nebudú musieť priplácať a na hospitalizáciu alebo ošetrenie v Nemocnici Bory im bude stačiť ich preukaz poistenca.

Hotelový štandard izby pacienta budú dotvárať: 

  • závesy na oknách,  
  • zdravotnícke tapety na stenách, 
  • štýlovo zariadený nábytok vrátane vstavanej skrine a jedálenského stola so stoličkami.  

Pacient bude mať k dispozícii aj wifi pripojenie, TV a možnosť ovládania vonkajších žalúzií.

Zeleň v átriách i na streche Nemocnice Bory

V srdci budovy novej bratislavskej nemocnice sa nachádza päť pohľadových a pobytových átrií. Zeleň má prinášať pre pacienta upokojujúci a neštandardný zážitok z nemocničného priestoru. Jednotlivé átriá sa budú líšiť farebnosťou a profilom terénu, preto budú slúžiť pre pacientov aj ako intuitívny navigačný prvok počas pohybu po budove Nemocnice Bory.

Na streche Nemocnice Bory nenájdete len heliport ale aj zelené strechy. Ide o bezúdržbové riešenie, ktoré prispeje k zníženiu teploty v budove novej bratislavskej nemocnice, tiež k zníženiu hlučnosti a prašnosti v átriách. Na zelené strechy sa použijú vybrané rastliny, ktoré odolávajú extrémnym teplotám, mrazom, ale aj suchu.

V Nemocnici Bory je pre nás pacient na prvom mieste, preto chceme, aby okrem lekárov v nej liečilo aj prostredie. Pozrite si viac o liečivom prostredí vo videu.