andrea-bucuricova_praca sestry

Chceme tímových hráčov, nemocnica nie je o jednom človeku

Aj Andrejku Bučuričovú, budúcu manažérku ošetrovateľstva pre intenzívnu medicínu, v roku 2023 stretnete v Nemocnici Bory. Bude viesť tím vedúcich sestier. Aký by mal byť?

„Chcem tímových hráčov, partnerov. Nebude to o tom, že ja budem dávať nejaké príkazy a nariadenia, že takto to bude. Ja chcem ľudí, s ktorými budeme diskutovať – či je to správne alebo nie, aký majú oni návrh a akým spôsobom to budeme robiť. A nemyslím tým iba svoje vedúce sestry, ale veľmi mi záleží na tom, aby som takýto partnerský vzťah mala so všetkými sestrami v rámci mojich oddelení,“ vysvetľuje.

Andrejka pripomína, že Nemocnica Bory nebude o jednom človeku, ktorý povie, ako to v nej bude fungovať. „Samozrejme, existuje legislatíva, ktorú musíme dodržiavať, ale sú veci, na ktorých sa vieme dohodnúť a robiť ich najlepšie, ako sa v rámci zdravotníctva dá. A pre mňa to je jedinečná možnosť, že zdravotníctvo sa dokáže zmeniť,“ dodáva.

Niekto nám dal veľkolepú možnosť

Mala Andrejka nejaké obavy z pôsobenia v súkromnej nemocnici? Hovorí, že toto bola vec, na ktorou sa nikdy nezamýšľala.

„Aj štát je riadený možno nie celkom ľuďmi, s ktorými sme stotožnení a pracujeme v štátnych nemocniciach. Pre mňa je dôležité, aby sa zdravotná starostlivosť na Slovensku zmenila. Máme tú možnosť a ja som sa jej chytila. Niekto nám dal takúto veľkú, veľkolepú možnosť, možno jedinečnú na niekoľko ďalších rokov a je to hlavne o ľuďoch a pre pacientov,“ hovorí Andrejka.

Pripomína tiež, že nemocnica sa postará o všetkých pacientov, nie iba o tých vybraných. Zdravotná starostlivosť bude totiž hradená z verejného zdravotného poistenia.

Sestra sa konečne stane sestrou

V Nemocnici Bory bude hierarchia iná, ako ju bežne z nemocníc poznáme, takže konečne sa sestra stane sestrou a bude tímovým partnerom pre lekára.

„Myslím si, že je dôležité sa na to pozerať tak, že je to úplne niečo iné, nové. Ľudia, ktorí žijú v stereotypoch a myslia si, že sa niečo nedá, pre nich podľa mňa táto nemocnica nie je. Ale ľudia, ktorí chcú zmenu, tak majú jedinečnú príležitosť teraz. Je to veľký projekt, na ktorom môžu už teraz participovať, podieľať sa na ňom a robiť zmeny. Ľudia, ktorí majú pocit, že to možno nejakým spôsobom nefunguje, potrebujú zmenu, tak u nás je tá cesta,“ dodáva.

Spoznajte Nemocnicu Bory už teraz! Vyskúšajte si našu online simuláciu.