Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory

Liek z plazmy je naozajstný zázrak

V októbrovom livestreame na Instagrame Nemocnice Bory sme sa rozprávali o krvnej plazme a jej darcovstve s docentom Janom Blatným, primárom Hematologicko-transfuziologického oddelenia Nemocnice Bory. Prečítajte si to najzaujímavejšie z rozhovoru.

Krvná plazma nie je až tak známa zložka krvi

Každý rok si druhý októbrový týždeň pripomíname Svetový týždeň darcovstva plazmy. Preto sa darcovské centrá Penta Hospitals Slovensko - Nemocnica Bory, Dunajská Streda, Galanta a Michalovce sfarbujú do žlta. Samotná krvná plazma má totiž žltú farbu.

O darovaní krvi, ktoré je veľmi dôležité a pomáha zachraňovať ľudské životy, sa hovorí veľa. Ale o samotnom darcovstve plazmy vedia darcovia krvi o trochu menej. Darovanie krvnej plazmy je rovnako dôležité. Pomáha pri liečbe pacientov a záchrane ľudských životov.

Čo je krvná plazma

Krv sa skladá z dvoch častí - z buniek a plazmy. Medzi týmito bunkami je najväčší počet červených krviniek, oveľa menší počet bielych krviniek a krvných doštičiek. Tekutina, v ktorej tieto bunky plávajú v žilách, je práve krvná plazma.

Krvná plazma sa skladá z mnohých zložiek ako sú:

  • bielkoviny,
  • faktory krvného zrážania,
  • protilátky imunoglobulínu, ktoré poskytujú ochranu pred infekciou.

Z asi pol litra odobratej darovanej krvi vznikne oddelením jednotlivých častí určité množstvo červených krviniek, doštičiek a krvná plazma. Avšak je možné darovať iba samotnú krvnú plazmu, ktorá sa používa na výrobu liekov.

Pre akých pacientov sa používajú lieky vyrobené z krvnej plazmy?

Krvná plazma pomáha pacientom s poruchami faktorov krvného zrážania alebo s ich nedostatočný množstvom. Potom to môžu byť pacienti s niektorými závažnými ochoreniami, ktorí potrebujú dodávať bielkoviny obsiahnuté v plazme.

Veľkú časť tvoria pacienti, ktorí potrebujú na liečbu imunoglobulínmi alebo protilátkami lieky vyrobené z ľudskej krvnej plazmy.

Najčastejšie prípady využitia krvnej plazmy

Ak by sme sa zamerali konkrétne, sú to pacienti:

  • s popáleninami,
  • po polytraume,
  • ženy po pôrode,
  • pacienti s poruchami zrážania krvi,
  • pacienti, ktorí majú závažné neurologické ochorenia.

V poslednom prípadě ide majmä o takzvané autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa telo rozhodne bojovať samo so sebou. Práve dodaním vysokého množstva protilátok prítomných v lieku vyrobenom z plazmy od darcu, je možno zmierniť príznaky takého ochorenia.

Pacienti, ktorí potrebujú krvnú plazmu

Nikdy nevieme, kedy budeme sami potrebovať takýto liek. V krajine, ako je Slovensko, s päť a pol miliónmi obyvateľov sú to tisíce ľudí ročne.

V každej nemocnici sa každodenne používajú lieky vyrobené z ľudskej plazmy u desiatok pacientov.

Kto môže darovať krvnú plazmu?

Darca krvnej plazmy má podobné podmienky ako darca krvi. Musí byť dospelá osoba vo veku od 18 do 65 rokov, ktorá je zdravá.

Informácie o podmienkach darovania nájdete napríklad na webových stránkach darcovských centier našej siete Penta Hospitals Slovensko www.darujemplazmu.sk.

Od koľkých rokov môže darca darovať plazmu?

Krvnú plazmu môžu darovať iba dospelé osoby, to znamená, od 18 do približne 65 rokov. Nezáleží na pohlaví.

Ak ide o prvodarcu, je táto hranica o niečo nižšia. Naopak, ľudia, ktorí darujú krv celý život a vieme, že je to v poriadku, tak veková hranica sa môže posunúť.

Obmedzenia pre ženy

Vo všeobecnosti je pre pohodlie ženy aj efekt lieku z plazmy vyrobeného lepšie darovať krv a zložky krvi mimo menštruácie. Odporúča sa, aby to bolo plus mínus tri dni.

V prípade krvnej plazmy existuje aj špecifický pohľad. Z krvnej plazmy sa môžu vyrábať faktory krvného zrážania. Mnohé z nich sú v čase menštruácie fyziologicky na najnižšej úrovni.

Darca krvnej plazmy

V zásade ide o človeka, ktorý:

  • je zdravý,
  • nemá žiadnu chorobu,
  • nebol chronicky liečený,
  • má v poriadku krvný obeh alebo obehový systém,
  • nevrátil sa práve z miesta, kde sú nebezpečné alebo krvou prenosné choroby, vtedy je potrebné mať určitý odstup.

Rovnako ako pri bežnom darcovstve je vhodné zamerať sa aj na to, aby osoba nepatrila do nejakej rizikovej skupiny. Toto všetko prejde s darcom pred prípravou na darovanie plazmy lekár, ktorý vykonáva predodberové vyšetrenie.

Musí darca darovať aj krv aj plazmu?

Nie, nemusí. Sú darcovia, ktorí darujú len plazmu, pretože na to majú dôvod alebo darovanie plnej krvi by pre nich bolo zaťažujúce.

Odber krvnej plazmy

Donedávna sa aj na Slovensku krvná plazma získavala len z odberu krvi. Dnes je možnosť odberu oddelenej plazmy plazmaferézou v plazmaferetických centrách, ktoré máme aj v Darcovskom centre Nemocnici Bory.

Odber krvnej plazmy prebieha prostredníctvom najmodernejšieho separátora krvnej plazmy Aurora.

Priebeh odberu krvnej plazmy

  1. Keď darca príde na odber prvýkrát, proces je o niečo dlhší, ako keď príde opakovane.
  2. Najlepšie je začať tým, že sa darca objedná na odber krvnej plazmy vopred. Je potrebné nastaviť prístroj, odber je trošku dlhší a je výhodnejšie mať to všetko naplánované.
  3. Nasleduje zaregistrovanie sa v darcovskom centre.
  4. Po splnení formalít darca podstúpi tzv. predodber, kde sa odoberá malá vzorka krvi a tá sa ihned vyšetrí. Pri plazme sa vyšetrujú niektoré odlišné parametre, ako pri odbere celej krvi.
  5. Potom prebieha samotný odber. Pripojený prístroj, ktorý odoberá krv z nej odstráni plazmu, ktorú uloží do vaku a zvyšok krvi darcovi vráti.
  6. Odber trvá asi trištvrte hodinu.
  7. Potom darcu odpojíme z prístroja a nasledujúci proces je podobný, ako pri bežnom darovaní krvi. Darca počká chvíľu v nemocnici a dostane malé občerstvenie a poďakovanie.
  8. Posledným krokom je rezervovanie si ďalšieho termínu online alebo osobne na recepcii v Nemocnici Bory.

Pozrite si video, v ktorom vám celý postup odberu plazmy predstaví Michal Kubovčík.

Ako často možno darovať krvnú plazmu

Frekvencia možnosti darovania plnej krvi je oveľa menšia. Plnú krv môže darca darovať menej často ako krvnú plazmu.

Pre mnohé ženy to môže byť napríklad obmedzenie, pretože majú nižšiu hladinu železa, a teda aj nižší hemoglobín, ktorého dobrá hladina je nevyhnutná pre darovanie červenej zložky, no nie tak doležitá pre plazmu.

Tí darcovia, ktorí možno z nejakého dôvodu nemôžu darovať krv, ćasto môžu darovať krvnú plazmu.

Môže darca darovať krvnú plazmu, ak má nízku hladinu železa?

Pri darovaní krvnej plazmy nie tak prísne sledovanie hladín železa, pretože pri darovaní krvnej plazmy červenú zložku darca neodovzdáva. Takže darcovi nevznikne deficit železa. Práve preto darcovia, ktorí by inak krv nemohli darovať, krvnú plazmu darovať väčšinou môžu. Toto konkrétne rozhodnutie urobí lekár po vyšetrení krvného obrazu v deň darovania.

Krvná plazma sa obnovuje rýchlo

Práve vďaka separácii krvnej plazmy darca môže skutočne darovať plazmu oveľa častejšie. Teoreticky po 14 dňoch môže prísť znova, pretože väčšina krvi sa vráti späť. Prístroj - separátor plazmy Aurora - vráti krv darcovi späť a odoberie iba 600 až 700 - 750 mililitrov plazmy. Tá sa v tele zvyčajne doplní do dvoch, troch dní.

Predsa len trištvrte litra tekutiny je veľa z obehového systému, takže sa po odbere doplní inou tekutinou - fyziologickým roztokom. Ten zabezpečí, aby množstvo cirkulujúcej tekutiny alebo krvi bolo stále rovnaké.

Po odbere krvnej plazmy doplňte bielkoviny

Bielkoviny a všetko ostatné, čo tvorí krvnú plazmu, telo znovu obnoví v priebehu niekoľkých dní.

Mýty o darovaní krvnej plazmy

Existujú rôzne mýty o tom, či je darovanie krvnej plazmy bezpečné, či sa znižuje imunita pri opakovanom darovaní plazmy, či je to bolestivé,... Poďme sa pozrieť či sú takéto obavy vôbec pravdivé.

Mýtus 1: Darovanie krvnej plazmy nie je bezpečné

V prvom rade si musíme uvedomiť, že v skutočnosti odoberáme len určitú malú časť tejto plazmy. Ďalšou podstatnou časťou je, že u zdravého človeka, a to je jeden z dôvodov, prečo by mal byť darca zdravý, si dokáže všetky tieto zložky telo vytvoriť v priebehu desiatok hodín. Nie je potrebné sa obávať o bezpečnosť a zdravie darcu.

Mýtus 2: Darovanie krvnej plazmy je veľmi bolestivé

Zásadou akejkoľvek medicíny je predovšetkým neubližovať, latinsky !primum non nocere”. To je platné samozrejme všade, aj v transfúznej službe. Nikto nebude darcovi robiť niečo, čím by mu mohol ublížil. Naopak darca môže týmto dobrým skutkom zachrániť život niekomu inému.

Darovanie krvnej plazmy určite nie je bolestivé. Samozrejme, darca si musí nechať zaviesť ihlu do žily. Musí sedieť v kresle 45 minút a čakať. Ale určite to nie je niečo, čo by bolo bolestivé, nepríjemné alebo nebezpečné. Inak by predsa ľudia nedarovali krv.

Viac mýtov a faktov o darovaní krvnej plazmy nájdete na webe: www.darujemplazmu.sk

Darcovské centrum - Valentín 2024 v Nemocnici Bory

Ako sa objednať na darovanie krvnej plazmy?

Ak chce darca darovať krvnú plazmu v Nemocnici Bory, najjednoduchšie je pozrieť si našu webovú stránku. Tam nájde podstránku darcovského centra, kde sa môže objednať cez náš rezervačný systém.
V súčasnosti sa krvná plazma v našom darcovskom centre odoberá celý deň v utorok a štvrtok od 10.00 hod.

  • Darca sa zaregistruje a vyberie si dátum.
  • Nasleduje predodber a vyšetrenie lekárom.
  • V prípade, že je všetko v poriadku, darca absolvuje odber krvnej plazmy.
  • Pravidelný darca po darovaní krvi môže plazmu darovať najskôr o mesiac.
  • Opakovaný darca krvnej plazmy najmenej dva týždne.

Čo majú darcovia vedieť pred odberom?

Je to veľmi podobné ako pri darovaní krvi. Darca nemá prísť darovať krvnú plazmu s prázdnym žalúdkom, pretože by mu nebolo dobre. Vhodné sú ľahké raňajky, ktoré nie sú príliš mastné.
Je potrebné piť dostatok tekutín.

Darca by v ten deň nemal mať žiadnu veľkú fyzickú záťaž a rovnako nie je dobré ísť darovať plazmu po 12-hodinovej nočnej službe alebo po nejakom veľkom športovom výkone.
Lekár sa dokonca opýta darcu, či to tak je alebo nie. Je to pre pohodlie a bezpečnosť darcov.

Dôvodom, prečo neodporúčame dať si mastné alebo ťažké jedlo nie je to, že vás chceme chrániť pred obezitou. Ale to, že keď darca zje veľa tuku, skôr či neskôr sa ten tuk dostane do krvi. Takáto plazma má veľa tukových častíc a odobraná bude skalená a nevhodná na ďalšie spracovanie.

Čo sa deje s krvnou plazmou po odbere?

Keď darca daruje krvnú plazmu, tak sa plazma skontroluje, či je v poriadku. Potom sa zozbierajú viaceré odobrané jednotky do tzv. ”Poolov". Tie putujú do priemyselných zariadení, ktoré prevádzkujú farmaceutické spoločnosti a vytvárajú z nich lieky.

Lieky sú dostupné vo forme takzvaných hromadne vyrábaných liečivých prostriedkov. Ak bude pacient v nemocnici a dostane plazmu ako takú, je to vrecko, ktoré bolo vyrobené transfúznou službou. Ale lieky, o ktorých hovoríme, sú v skutočnosti lieky v ampulkách alebo vo forme lyofilizovaného prášku, ktorý sa potom riedi a podáva.

Na záchranu, jedného ľudského života sú potrebné desiatky alebo stovky odberov darcovskej krvnej plazmy.

Rozhodli ste sa darovať krv? Rezervujte si termín online!