V Nemocnici Bory teraz denne preinvestujeme asi 164-tisíc eur

Tento rok do novej nemocnice vložíme najviac financií – až 60 miliónov eur! Dokončená je hrubá stavba, strechy a takmer všetky okná

Každý deň do nej aktuálne investujeme priemerne 164-tisíc eur a ročne sa táto čiastka vyšplhá až na 60 miliónov eur! Počas tohto roka do Nemocnice novej generácie Bory, ktorá vyrastá v Bratislave, vloží sieť Svet zdravia vôbec najvyššiu ročnú finančnú čiastku. Od konca minulého roku je dokončená hrubá stavba nemocnice vrátane strešných konštrukcií a takmer všetkých presklených výplní. V tomto období na stavbe beží naplno už aj realizácia 3D fasády a všetky vnútorné práce. S kolaudáciou sa počíta v priebehu leta 2022.

Stavebný harmonogram pre dokončenie nemocnice Bory

„Projekt napreduje podľa plánu a ideme v súlade so stavebným harmonogramom. Po dokončení hrubej stavby sa väčšina prác presunula do vnútra budovy a celý tento rok sa teda venujeme jej vnútorným priestorom a technickému zabezpečeniu. Momentálne sa realizujú vnútorné inštalácie ako vzduchotechnika vrátane vykurovacieho a chladiaceho systému, vodovodné rozvody, kanalizácia, potrubná pošta, silnoprúdové rozvody, sadrokartónové priečky či obklady a podlahy. Každý deň do stavby aktuálne investujeme priemerne čiastku 164-tisíc eur. Spolu ide o 60 miliónov preinvestovaných finančných prostriedkov za rok,“ vysvetľuje Ján Klimko, projektový riaditeľ Nemocnice novej generácie Svet zdravia Bory.

Ukončenie väčšiny prác, ktoré sa týkajú technickej infraštruktúry budovy, je naplánované na prelom tohto a budúceho roka. V novembri by mali byť napríklad dobudované všetky sadrokartónové priečky, vďaka čomu už bude vo vnútri budovy vidieť celkové dispozičné riešenie priestoru.

Čo možno badať zvonku, je finalizácia sklenených výplní a realizácia špecifickej 3D odvetranej fasády, ktorá vtlačí budove punc jedinečnosti. Okolo nemocnice zároveň pribúdajú ďalšie spevnené plochy a komunikácie.

Prvé ambulancie otvoríme skúšobne skôr

„V priebehu septembra až októbra plánujeme návoz prvej časti medicínskej techniky. Pôjde o zariadenie centrálnej sterilizácie do suterénu budovy. Ďalšie medicínske technológie budeme inštalovať od marca budúceho roka. Zároveň v januári 2022 začíname aj s montážou  prvých kusov interiérového nábytku, pričom všetky tieto práce sú rozplánované do októbra budúceho roka. Už v októbri 2022 totiž plánujeme uviesť do skúšobnej prevádzky prvé nemocničné ambulancie,“ priblížil Vladimír Kumičák, senior projektový manažér Nemocnice Bory v Bratislave.

Na stavbe aktuálne pracuje denne vyše 200 zamestnancov, ktorí sa zároveň musia riadiť prijatými prísnymi epidemiologickými nariadeniami. Do konca tohto roka by mali ukončené všetky vonkajšie práce a jednotlivé časti vonkajších plôch budú postupne kolaudované, a to vrátane heliportu na streche nemocnice. Kolaudácia samotnej budovy by mala byť spustená začiatkom budúceho roka formou miestneho šetrenia. Právoplatné kolaudačné rozhodnutie nemocnica očakáva v priebehu leta 2022. Oficiálne otvorenie novej nemocnice je naplánované na začiatok roka 2023, kedy sa postupne budú otvárať a uvádzať do prevádzky jednotlivé jej časti.

Personál môže využiť aj ubytovňu

Benefitom pre personál bude aj možnosť cenovo dostupného bývania v novej ubytovni. Celkovo ubytovňa poskytne kapacitu 200 postelí, najmä v dvojlôžkovom, ale aj v jednolôžkovom izbovom štandarde. Na každom poschodí štvorposchodovej budovy bude spoločná kuchynka.

Ubytovňa je určená pre sestry, ktoré budú hľadať ubytovanie pri nástupe do práce, ale aj pre lekárov, ktorí budú prichádzať do Bratislavy na školenia a atestácie v rámci siete Svet zdravia. Rovnako ju však budú môcť využiť napríklad lekári nemocnice, ktorí sa sťahujú do Bratislavy a potrebujú na začiatok pomôcť s bývaním.

Projekt ubytovne získal v auguste 2020 právoplatné stavebné povolenie a už sa na stavenisku začalo s prvým prácami. Ubytovňa by mala byť otvorená v rovnakom období ako Nemocnica Bory.

Na projekte sa však intenzívne pracuje aj mimo staveniska. Kolegovia z IT pracujú na integrácii jednotlivých častí nemocničného informačného systému, medicínsky úsek testuje vybrané medicínske zariadenia, marketing pripravuje detaily navigačného systému a prevádzkový úsek finalizuje procesy,“ dodal Kumičák.

Nemocnica Bory bude prvá koncová nemocnica siete ProCare a Svet zdravia. Bude mať 14 špičkových operačných sál, urgentný príjem novej generácie, osem moderných intímnych pôrodných izieb namiesto boxov, centrálnu robotickú prípravovňu liekov, zdravotnú starostlivosť organizovanú v multidisciplinárnych programoch, inovatívne procesy a špičkové rádiodiagnostické vybavenie, jednolôžkový štandard pre pacienta či vytvorené liečivé prostredie nemocnice. Plánovaná i akútna zdravotná starostlivosť, ktorú bude poskytovať na najvyššej európskej úrovni, bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Nemocnica bude mať vyše 400 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Najväčšia súkromná investícia do zdravotníctva sa vyšplhá na 240 miliónov eur.