Pracovisko OAPIM
Oddelenie anestéziológie, perioperačnej a intenzívnej medicíny poskytuje perioperačnú a intenzívnu starostlivosť pre všetky klinické programy Nemocnice Bory.
Oddelenie disponuje špičkovým vybavením ako pre 24 lôžok intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti, tak aj pre lôžka intermediálnej starostlivosti. Tie sú určené primárne pre pacientov po kardiovaskulárnej a neurovaskulárnej intervencii. Celé pracovisko disponuje veľkým počtom ultrazvukových prístrojov s využitím v rámci:
- anestéziologickej starostlivosti,
- intenzívnej a urgentnej starostlivosti,
- zahájenia činnosti unikátneho edukačného centra “point of care ultrasound” pre lekárov a sestry.
Vedenie OAPIM
Klinickým lídrom intenzívnej a urgentnej medicíny v Nemocnici Bory je doc. MUDr. Roman Škulec, Ph.D.
Klinickou i experimentálnou urgentnou a intenzívnou medicínou sa zaoberá už 20 rokov. Výskumne sa zameriava najmä na problematiku náhlych zástav srdca, taktiež na skorú poresuscitačnú intenzívnu starostlivosť a využitie ultrasonografie v urgentnej a intenzívnej medicíne.
Primárom Oddelenia anesteziológie, perioperačnej a intenzívnej medicíny je MUDr. Michal Liška, PhD., MPH.
Vedúcou sestrou OAPIM je Mgr. Jana Paulovičová.
INFORMÁCIE PRE PACIENTA
Význam slova anestézia, ktoré pochádza z gréčtiny, znamená „bez vnímania“. Je to teda stav, v ktorom nevnímate bolesť. Pre každý operačný výkon a každého pacienta sa vyberá najvhodnejší spôsob podania anestézie.
TYPY ANSTÉZIE
- lokálna,
- regionálna a
- celková anestézia.
Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, indikácie a kontraindikácie. Konečný výber anestézie je výsledkom zváženia rôznych faktorov.
FAKTORY PRI VÝBERE ANESTÉZIE
- typ operačného výkonu,
- typ operačnej techniky,
- dĺžka operačného výkonu,
- zdravotný stav pacienta,
- stavba tela pacienta,
- pridružené ochorenia,
- ako aj osobné preferencie pacienta a preferencie operatéra.
Našou úlohou je teda vybrať pacientovi ten najlepší typ anestézie, teda anestéziu na mieru. A zaistiť pacientovi nielen komfort, ale predovšetkým maximálne možnú bezpečnú anestéziologickú starostlivosť.
Je to lekár špecialista v medicínskom odbore anestéziológia a intenzívna medicína. Je nepostrádateľnou súčasťou modernej medicíny, odborníkom v starostlivosti o pacienta v predoperačnom, operačnom a pooperačnom období.
Anestéziológ je lekár, ktorý:
- vykonáva predanestetické vyšetrenie, teda odborné vyšetrenie vo fáze plánovania operačného výkonu,
- zabezpečí bezbolestný a bezpečný priebeh operačného výkonu pacienta
- vykoná celkovú alebo regionálnu anestéziu, podieľa sa na predoperačnej príprave pacienta,
- je špecialistom na tíšenie bolesti, a to nielen pri podávaní liekov do žily, ale aj pri vykonaní nervových blokád alebo aplikácii špeciálnych náplastí,
- dohliada na úspešné prebudenie pacienta z anestézie.
Je to sestra špecialistka v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti, ktorá poskytuje komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť a anestetickú starostlivosť o pacienta v predoperačnom, operačnom aj pooperačnom období. Je „pravou rukou“ anestéziológa a spolu tvoria anestéziologický tím, bez ktorého sa operácia nezačne.
Predanestetické vyšetrenie je neoddeliteľnou súčasťou predoperačnej prípravy a vykonáva ho lekár anestéziológ v anestéziologickej ambulancii. Dôležitou súčasťou je zistenie anamnézy pacienta a vyšetrenie celkového zdravotného stavu. Je zamerané na činnosť srdca, pľúc a cievny systém. Vyšetrenie pomáha určiť, v akom momentálnom zdravotnom stave sa pacient nachádza, aby lekár včas identifikoval významné odchýlky a pripravil pacienta na výkon v anestézii čo najlepšie.
O tom, ako možno využiť anestéziu pre operačný výkon, bude pacient informovaný anestéziológom na predanestetickom vyšetrení. O type anestézie,ktorý bude pacientovi podaný, totiž rozhoduje viacero faktorov, v neposlednom rade aj aktuálny zdravotný stav. Preto sa môže stať, že ten istý operačný zákrok je vykonaný u dvoch pacientov v rôznych typoch anestézie.
CELKOVÁ ANESTÉZIA
Známa aj ako narkóza, je metóda vyvolávajúca stav bezvedomia a odstraňuje pocit bolesti z celého organizmu. Stav je podobný spánku a trvá od začiatku až do konca operácie. Celkovú anestéziu môže vykonávať iba lekár - anestéziológ. Najčastejšie je celková anestézia zvolená pre tie typy výkonov, ktoré sú dlhotrvajúce alebo pri ktorých je nutné úplne uvoľnenie svalov s cieľom zabezpečiť chirurgovi čo najlepšie operačné podmienky.
Príkladom sú operácie v neurochirurgii, operácie v dutine brušnej, operácie hrudníka či cievne operácie, ktoré sa vykonávajú v celkovej anestézii. Pacienta do celkovej anestézie uvádzame na operačnej sále. Do krvného obehu podávame anestetikum (narkotickú látku) intravenózne, čo znamená, že do žily pacienta ho zavedieme cez kanylu (plastovú, ohybnú hadičku). V priebehu niekoľkých sekúnd dochádza k strate vedomia a pacient zaspí. Bližšie informácie o celkovej anestézii nájdete v samostatnom edukačnom materiáli.
REGIONÁLNA ANESTÉZIA
Ide o typ anestézie, pri ktorej je po podaní tzv. lokálneho anestetika do blízkosti nervov alebo nervových pletencov znecitlivená iba určitá časť tela. Podstatou tohto typu znecitlivenia je prechodná zábrana presunu vzruchov nervovými vláknami. Pri regionálnej anestézii nie je vyradené vedomie.
Podľa toho, do akého miesta podávame znecitlivejúcu látku, môžeme regionálnu anestéziu rozdeliť na centrálne techniky (epidurálna, spinálna anestézia) a periférne nervové blokády. Bližšie informácie o technikách regionálnej anestézie nájdete v samostatnom edukačnom materiáli.
LOKÁLNA ANESTÉZIA
Lokálna, alebo aj miestna anestézia, je technika, pri ktorej je znecitlivejúca látka injekčne podaná priamo do miesta operačného výkonu. Lokálnu anestéziu obvykle podáva sám operatér. Je vhodná pre menšie operačné výkony, napríklad šitie malej rany či odstránenie bradavíc a znamienok.