rotacia sestier v nemocnici bory2

Prečo budú sestry rotovať v Nemocnici Bory?

Pracovať na jednom jedinom pracovisku desiatky rokov nevedie len k tomu, že zdravotník je profesionál, ale aj k tomu, že veci robí automaticky s prevádzkovou slepotou. S tým sa určite stretol každý z nás ako zamestnanec. V práci zdravotníka sa rutinné chyby v práci zdravotníkov dotýkajú nielen ich, ale aj pacientov. V Nemocnici Bory je pre nás bezpečnosť pacienta na prvom mieste, a preto urobíme všetko preto, aby sme sa chybám a rizikám vzniknutým z rutiny vyvarovali.

Prečo sestry oceňujú rotáciu

Sestra bude v Nemocnici Bory partnerom lekára a jej kompetencie budú jasne definované.  Presne stanovenými kompetenciami chceme zabrániť frustrácii a demotivácii sestier. Ďalším spôsobom, ako chceme sestry v Nemocnici Bory motivovať, je ich profesionálny rozvoj a vzdelávanie. A v tom nám pomôže rotácia. Tá prinesie nielen zastupiteľnosť sestier, ale aj rozvoj ich zručností a skúseností. Navyše je to skvelý nástroj, ako predísť chybám aj z vyhorenia.

Všetky sestry, ktoré dosiaľ v tíme Nemocnice Bory máme, rotáciu veľmi oceňujú. Chcú sa učiť nové veci a nechcú na jednom pracovisku po desiatkach rokov vyhorieť,” uvádza Alena Kendrick riaditeľka ošetrovateľstva v nemocnici Bory.

Zastupiteľnosť sestier

Sestra bude mať svoje domovské pracovisko, na ktoré bude trvale priradená. Na určité krátke obdobie pôjde pôsobiť na iné príbuzné pracovisko v Nemocnici Bory, kde získa:

• ďalšie skúsenosti a zručnosti,
  • väčší rozhľad,
  • spozná nové prostredie a kolegov.

Vďaka tomu sa sestry z rôznych pracovísk najmodernejšej nemocnice na Slovensku v prípade potreby dokážu zastúpiť a navzájom si pomôcť.

Dnes zastupiteľnosť v slovenskom zdravotníctve často neexistuje. Pre nedostatok personálu sa zatvárajú oddelenia, prekladajú operácie či redukujú lôžka, na čo dopláca nielen personál ale hlavne pacienti. “Výsledkom je, že sestry ťahajú nadčasy a sú preťažené. Tomuto chceme predísť. Sestry sa budú v Nemocnici Bory zastupovať v rámci riadnej pracovnej doby,” vysvetľuje Alena Kendrick.

Aká sestra by sa o vás mala starať?

Na túto otázku si každý z nás ako pacient vie odpovedať. Empatická, trpezlivá, milá s úsmevom. Častokrát vďaka situácii v slovenskom zdravotníctve však pacienti stretnú sestru, ktorá je deprimovaná alebo vyčerpaná.

“Možno to nie je ani chyba danej sestry, ale skôr systému, pretože stále ťahá za kolegyne na PNke nadčasy a zároveň je frustrovaná z práce, ktorá sa jej za 20 rokov takmer nezmenila,” uvádza nás do reality slovenskej sestry riaditeľka ošetrovateľstva Alena Kendrick.

Prevádzkovej slepote sa nevyhne ani sestra

Niekedy je sestra sama sebe stropom v získavaní vedomostí a rozvoji.  Môže byť príliš sebavedomá a nepripúšťa si, že aj jej skúsenosti môžu „zostarnúť“.  Alebo môže aj ona spraviť chybu, a to napríklad vďaka prevádzkovej slepote. Práve vďaka rotácii sestier chceme v Nemocnici Bory sestry vzdelávať aj v iných príbuzných odbornostiach, aby sa tak dokázali o pacientov lepšie postarať.

Tiež je to motiváciou  pre sestry učiť sa nové veci. Aj keď v Nemocnici Bory hľadáme moderné sestry, rozumieme, že medzi nami sú aj sestry, ktorým práca celý život na jednom pracovisku vyhovuje. V Nemocnici Bory však nechceme stagnovať a dáme príležitosť kolegom, ktorí budú ochotní vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

Chceli by ste pracovať v Nemocnici Bory? Pošlite nám svoj životopis alebo si vyberte z našich aktuálnych voľných pozícií.