Iba 30 % žien na Slovensku chodí na mamografiu
V rámci „ružového októbra“ porozprával o prevencii v Dámskom klube MUDr. Andrej Pápay, certifikovaný mamodiagnostik na úseku rádiológie v Nemocnici Bory.
Počas októbra sa na celom svete pripomína dôležitosť prevencie proti rakovine prsníkov. „Ružový október“ nám dáva príležitosť spojiť sa, šíriť povedomie o prevencii a podporiť tých, ktorí s touto chorobou bojujú.
Prečo sa ženy boja preventívneho vyšetrenia?
Určite kancerofóbia. Každý človek sa bojí, že sa pri vyšetrení zistí nález, ktorý mu môže zmeniť život. Každopádne je potrebné si uvedomiť fakt, že keď nájdeme malé ložisko v skorom štádiu, tak šanca na vyliečenie je oveľa vyššia. Aj samotná diagnostika a následná liečba rakoviny prsníka je menej invazívna.
Dôležitosť včasnej prevencie
Každá choroba má štyri štádiá, resp. fázy.
- Prvé je, keď sú zmeny na bunkovej úrovni, čiže pacientka nemá ťažkosti a lekári nemôžu nič nájsť či už na snímkach, prípadne v laboratórnom náleze (onkomarkery a pod.)
- Potom je tu druhá fáza, na ktorú cielime. Už vieme nájsť ložisko, ktoré je viditeľné, ale ešte nerobí klinické ťažkosti. Vtedy je tá liečba najlepšia a najefektívnejšia.
- Tretie štádium je, keď pacientka má ťažkosti.
- Štvrté štádium nastáva, keď sa choroba rozšírila iných orgánov.
Preto je dôležité, aby ženy prišli, keď ich ešte nič nebolí a vieme im najviac pomôcť a najefektívnejšie.
Rizikové faktory pri rakovine prsníka
Poznáme ovplyvniteľné a neovplyvniteľné riziká.
Medzi neovplyvniteľné riziká patrí:
- Pohlavie, keďže ženy majú častejšie rakovinu prsníka ako muži.
- Vek, najrizikovejšie vekové obdobie je 50 až 69 rokov.
- Genetická predispozícia, čiže nejaká mutácia v génoch, ktorá sa dá zdediť a zvyšuje riziko rakoviny prsníka.
- Rodinná anamnéza, história zhubných nádorov v rodine, najmä prsníka a vaječníka.
Ovplyvniteľné riziká sú:
- Prvé tehotenstvo po 30 roku života, taktiež ženy ktoré nikdy nedojčili.
- Zdravý životný štýl, čiže nefajčiť, nepiť alkohol, byť fyzicky aktívny, nemať nadváhu.
Štúdia ukázali, že ženy, ktoré mali prvé tehotenstvo pred 30 rokom života, mali nižší výskyt rakoviny prsníka ako tie, ktoré buď nerodili, alebo mali prvé tehotenstvo neskôr. Dojčenie má taktiež protektívny charakter.
Mamografia na Slovensku
Mamografia dokáže detegovať zmeny vo veľkosti pár milimetrov. Čo je štádium, ktoré si určite nikto nenahmatá.
V súčasnosti sa na Slovensku vykonáva preventívna mamografia na základe platnej legislatívy každé dva roky vo veku od 40 do 69 rokov. Od budúce roka by sa mala hranica posunúť od 45 do 75 rokov.
Priebeh mamografického vyšetrenia
V prvom rade si žena vykonáva samovyšetrenie prsníkov. Najlepšie raz mesačne po menštruácii. Keď si niečo nahmatá, v prvom kroku by mala navštíviť svojho gynekológa, ktorý ju spravidla odošle na vyšetrenie do špecializovaného pracoviska. Pacientka sa objedná na pracovisku ako je Mammacentrum Nemocnice Bory a my jej spravíme mamografiu, prípadne ultrazvukové vyšetrenie.
V rámci samovyšetrenia to nie je len o pohmatovom náleze, o “hrčke”, ale všímame si aj pohľadom zmeny prsníka:
- farbu,
- vtiahnutie kože a bradavky
- deformácia prsníka
- nebolestivé zatvrdnutie žľazy a podobne
Je to veľmi častý nález, keď sú nádory lokalizované centrálne, že vtiahnu k sebe prsný dvorec a bradavku, pričom samotný nádor je nehmatný.
„Pacientkam hovorím, všetko čo sa vám zdá, že je inak ako bolo pred mesiacom, radšej príďte. Takže ak máte pocit, že niečo je inak, radšej príďte,“ povedal MUDr. Andrej Pápay.
Prečo sa ženy boja mamografie?
Pri mamografii je nevyhnutné stlačiť prsník a využívame pri tom röntgenové žiarenie na jednej strane. Na druhej strane röntgen hrudníka, kde prsník tiež pritlačíte na ešte väčší detektor a röntgenové žiarenie prejde cez hrudník aj prsník už ženám nevadí. Paradoxne, ale toho sa už dámy neboja.
Mamografia sa volí ako diagnostická metóda u žien vo veku 50-69 rokov, respektíve od 45, pretože u nich dominuje v prsníku väčšie tukové tkanivo.
Ultrazvuková sonografia nevie „presvietiť“ tukové tkanivo, respektíve v ňom odhaliť nehmatné ložiská. Keď však urobíme mamografiu, tak tukové tkanivo fyzikálne nepohlcuje žiarenie, čiže žiarenie ním „preletí“ a výsledkom je „tmavý obraz“ . Ale ak je v prsníku zmnožené tkanivo, čiže nádor, či už zhubný, alebo nezhubný, je hustejší ako tukové tkanivo, teda pohltí žiarenie a na snímkach nám „svieti“ drobné ložisko na tmavom pozadí, čím dokážeme detegovať už minimálne zmeny.
Veľmi dôležitý je aj prístup zdravotníkov t. j. rádiologických technikov, ktorí vykonávajú mamografiu, respektíve manipulujú s prsníkom pri samotnom vyšetrení.
Avšak našťastie dnes už máme v Mammacentre Bory špičkovú techniku, ktorá dokáže vypočítať najideálnejšiu silu kompresie individuálne vzhľadom na veľkosť a tvar prsníka.
Niekomu je to viac príjemné, inému zase naopak. Je zbytočné, aby sme používali v modernej dobe silnejšiu kompresiu, ako je nevyhnutná. Mamografické vyšetrenie je tak komfortné, ako len môže byť.
Kto chodí častejšie ako dva roky na preventívny skríning?
Samostatnú skupinu tvoria vysokorizikové pacientky, u ktorých je potvrdená nejaká zdedená genetická predispozícia, t. j. mutácia. Pri týchto pacientkach sa robí magnetická rezonancia s mamografiou v polročných odstupoch. V závislosti od typu mutácie, sa s vyšetrením začína vo veku okolo 25 - 30 rokov. Existujú presne stanovené odporúčania vzhľadom na typ mutácie.
Dôležitosť samovyšetrenia
Je nemožné vykonávať u každého každý mesiac mamografiu, sonografiu či magnetickú rezonanciu.
Preto je veľmi dôležité vykonávať samovyšetrenie každý mesiac. Je to rýchle, dostupné vyšetrenie a vie zaznamenať prvotné zmeny.
Pridajte si do kalendára pripomienku na vyšetrenie každý mesiac.
Sú silikónové implantáty problém pri mamografii?
Silikónové implantáty nie sú kontraindikáciou v mamografii. Ide len o techniku, ako sa to vyšetrenie vykoná. Na moderných prístrojoch, aké sú aj v Mammacentre Bory, vieme nastaviť software, ktorý vypočíta ideálnu kompresiu aj pri implantátoch v prsníku.
Certifikované rádiologické techničky, ktoré robia mamografiu, pacientka upozorní, že má nižší prah bolesti alebo, že má implantáty a mamograf sa individuálne prispôsobí.
Mamografia a dojčenie
U dojčiacich pacientiek sa neodporúča preventívne vyšetrenie, nakoľko je terén tak zmenený, že drobné nehmatné lézie tam nie sú viditeľné. Keď je však klinický nález (hmatná hrčka a podobne) tak prvotne vykonávame ultrazvukové vyšetrenie, a samozrejme sa dá urobiť aj mamografia, len sa v ten deň už neodporúča dojčenie.
Mammacentrum Bory
Naše pracovisko má moderné prístroje so špeciálnym softwarom, ktorý umožňuje robiť mamografiu tak, aby bola individuálne prispôsobená veľkosti a tvaru prsníka. Taktiež je možné spraviť odber vzoriek, či už pod mamografiou alebo magnetickou rezonanciou.
Mamografické prístroje v Mammacentre Bory umožňujú robiť opakované skenovanie vo viacerých uhloch, čím sa zabezpečí vyšetrenie celej žľazy vo viacerých vrstvách, čím vieme odhaliť aj ložisko, ktoré by mohlo byť pri štandardnej 2D mamografii prekryté.
Vyhodnocovanie mamografických snímok
V diagnostike sa v dnešnej dobe už začína využívať umelá inteligencia, avšak ešte stále podlieha každá snímka tzv. dvojitému čítaniu. To znamená, že dvaja lekári musia nezávisle na sebe vyhodnotiť danú snímku, pričom jeden musí byť dvojatestovaný certifikovaný mamodiagnostik.
„Rakovina prsníka tu vždy bola a bude, avšak zlepšila sa diagnostika aj liečba, ale na to je potrebné, aby pacientky prišli v tom druhom štádiu. Bez toho im nevieme tak efektívne pomôcť. Príďte na preventívne vyšetrenie, ochránite tým seba aj svoje zdravie,“ dodal MUDr. Andrej Pápay.