Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory

Najmodernejší laparoskopický operačný systém na Slovensku bude v Nemocnici Bory

Roboticky asistovaná chirurgia bude dostupná aj pre pacientov Nemocnice Bory. Ide o najvyšší stupeň miniinvazívnej chirurgickej liečby mnohých onkologických diagnóz týkajúcich sa ochorení napríklad brušnej, hrudnej alebo ústnej dutiny.

Jedinečné onkologické centrum v Nemocnici Bory

Roboticky asistovaná chirurgia realizuje výkony pomocou robotického systému da Vinci Xi. V okolitých európskych krajinách je používanie robotickej chirurgie bežné, pričom v slovenskom  zdravotníctve v počte robotických centier zaostávame v porovnaní so zahraničím. 

V spojení s novinkou v slovenskom zdravotníctve – kybernetickým nožom, bude tvoriť zázemie pre liečbu onkologických pacientov v rámci onkologického centra v Nemocnici Bory. Táto inovatívna a exkluzívna medicínska technológia sa bude využívať pri liečbe diagnóz v odboroch ako:

chirurgicke-operacie-da-vinci-system

Najmodernejší laparoskopický operačný systém

Laparoskopická operácia napríklad ako je radikálna prostatektómia pre karcinóm je dnes už bežne v moderných európskych nemocniciach realizovaná systémom da Vinci. Ide o viacramenný laparoskopický operačný systém simulujúci pohyby ľudských rúk v tele pacienta. 

Ako sa líši operácia roboticky asistovanej chirurgie oproti tej klasickej? Operatér sedí pri ovládacej konzole, kde operačné pole vidí pomocou stereoskopického zobrazovacieho kanála, pomocou joystickov ovláda robotické ramená, ktoré cez vpichy v koži pacienta veľmi precízne vykonávajú samotný výkon v tele pacienta.

chirurgicke-operacia_roboticky asistovana chirurgia

Výhody roboticky asistovanej chirurgie

Medicínska technológia da Vinci prinesie nielen do Nemocnice Bory lepšie klinické výsledky vďaka zlepšeniu technického zvládnutia operácie oproti klasickej laparoskopickej operácii, taktiež prinesie zvýšenie komfortu a ergonómie operatéra chirurgických výkonov, ale aj benefity pre pacientov ako: 

  • kratšia doba hospitalizácie, 
  • nižšia pooperačná bolesť a výskyt komplikácií, 
  • nižšia potreba krvných transfúzií, 
  • nižšie riziko trvalých následkov, 
  • skorší návrat do aktívneho života.

Viac o robotickom systéme da Vinci vám prezradí klinický riaditeľ Nemocnice Bory MUDr. Miroslav Halecký v novom videu.