V práci sestry bude pomáhať aj robotický automat

V novej bratislavskej Nemocnici Bory bude významnú technologickú inováciu predstavovať centrálna prípravovňa liekov. Tento koncept sa využíva v moderných európskych nemocniciach. Lieky pre pacientov nebudú manuálne pripravovať sestry. Chcete vedieť, ako to bude fungovať? Prezradíme vám to!

Práca sestry bude v Nemocnici Bory iná

Viete si predstaviť, koľko času trvá sestre, kým manuálne pripraví lieky pre všetkých pacientov na oddelení? A čo keby to nemusela robiť a namiesto toho tento čas venovala pacientom? V Nemocnici Bory bude organizácia práce iná ako bežných zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. Platí to pre prácu sestier ako aj iných zdravotníckych pracovníkov.

Aby sa sestry mohli plnohodnotne venovať pacientom, budú odbremenené od prevádzkových a z veľkej časti aj od administratívnych činností. Sestra v Nemocnici Bory sa nebude starať o viac pacientov, než je legislatívne stanovené maximum.

Napriek tomu jej budú v práci pomáhať technológie a inovácie ako nemocničný informačný systém, centrálna prípravovňa liekov, liekové vozíky, monitory vitálnych funkcií.

Centrálna prípravovňa liekov

V projektovom tíme Nemocnice Bory máme aj manažéra nemocničnej lekárne Nemocnice Bory, ktorým je Ľuboš Doršic. Jeho úlohou je zabezpečiť všetko tak, aby jedného dňa v novej bratislavskej nemocnici lieky pre pacientov nepripravovali sestry, ale robotický automat. V novom videu vám o tom prezradí viac.

Ako bude fungovať centrálna prípravovňa liekov?

Lekári predpíšu pacientom medikácie elektronicky cez nemocničný informačný systém. Na základe toho robotický automat pripraví pre každého pacienta balíček liekov, ktorý bude mať jeho jedinečný čiarový kód.

Kým sestra podá pacientovi liek, musí zosnímať najprv svoj identifikačný čiarový kód, následne kód na náramku pacienta a na záver aj identifikačný kód balíčka. Tým je zaručené, že sme pacientovi podali správny liek, v správnej dávke, v správnom čase a navyše ešte aj oprávnenou sestrou.

Bezpečnosť pacienta na prvom mieste

Pýtate sa na bezpečnosť? Ak dnes sestra pripravuje lieky manuálne, podľa Európskej liekovej agentúry sa priemerne pomýli v piatich až desiatich percentách.

Avšak, v robotickom automate proces prípravy liekov podlieha viacerým stupňom kontroly a chybovosť sa tak blíži k nule. Centrálna prípravovňa liekov je dnes teda tá najbezpečnejšia cesta, ako pre pacienta pripraviť jeho lieky.

Samostatné pracovisko centrálnej prípravovne liekov bude monitorované kamerami. Vstúpiť doň môžu len oprávnené osoby prostredníctvom identifikačných kariet. Pod dohľadom farmaceuta budú tam pôsobiť členovia tímu, ktorí sú vyškolení na obsluhu všetkých programov využívaných pri príprave liekov.

Benefity pre zamestnancov Nemocnice Bory

Moderné inovácie, špičkové vybavenie, jedinečná pracovná kultúra, kontinuálne vzdelávanie. V okamihu, keď naše sestry alebo zdravotnícki asistenti budú potrebovať pomôcť s bývaním, chceme im pomôcť. Preto vedľa Nemocnice Bory rastie aj nová ubytovňa pre zamestnancov Nemocnice Bory.

Ide o sedempodlažnú ubytovňa, ktorá  poskytne kapacitu 200 lôžok najmä v dvoj-, ale aj v jednolôžkovom štandarde. Na každom poschodí budovy bude zároveň aj spoločná kuchynka.

To je len niekoľko benefitov, ktoré sme pripravili pre našich budúcich kolegov v Nemocnici Bory. Chceli by ste sa pridať k nám aj vy? Navštívte náš web v časti kariéra.

Spoznajte Nemocnicu Bory už teraz! Vyskúšajte si našu online simuláciu a v nej aj cestu rodičky.