Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
PRT a ozonoterapia pod CT kontrolou

Periradikulárna terapia a ozónoterapia pod CT kontrolou

Prečítajte si via o periradikulárnej terapii (PRT) a ozónoterapii pod CT kontrolou v Nemocnici Bory.

ozónoterapia

Čo je ozónoterapia a PRT liečba?

Periradikulárna terapia a ozónová terapia sú miniinvazívne nevaskulárne intervenčné výkony vykonávané pod kontrolou CT prístroja. Majú za cieľ pacientovi najmä uľaviť od bolesti. Rozdiely medzi týmito metódami sa dajú hodnotiť z rôznych hľadísk.

Líšia sa primárne indikáciou špecialistu, druhom podaných liečiv a princípom či postupom samotného výkonu.

O aké výkony ide a kedy sú vhodné?

Ozónoterapia sa úspešne využíva na liečbu bolestivých stavov chrbtice a poškodenia platničiek.

Periradikulárna terapia (PRT) je koreňový obstrek pod CT navigáciou a funguje ako druhý typ liečby bolestí chrbtice, keď najčastejšou indikáciou k cielenému obstreku je protrúzia medzistavcovej platničky, stavy po operáciách platničky, degeneratívne zmeny, zúženie chrbticového kanála, a to najmä v bedrovej oblasti.

Liečba diskogénnych a vertebrálnych porúch

Na našom pracovisku využívame ozónoterapiu a periradikulárnu terapiu ako alternatívnu liečbu diskogénnych a vertebrálnych porúch.

Princíp a postup výkonu je pri ozónovej aj periradikulárnej terapii prakticky totožný. Oba tieto výkony si vyžadujú prácu v sterilných podmienkach a CT navigáciu. Hlavným rozdielom je podaná liečebná zmes.

Periradikulárna terapia – PRT obstrek / PRT liečba

Princípom účinku periradikulárnej terapie je farmakologická blokáda a dekompresia. PRT je jednou z liečebných eventualít, pri ktorej sa v blízkosti nervového koreňa injekčne podávajú protizápalové lieky spolu s lokálnym anestetikom.

Ako prebieha PRT zákrok

Pacient leží na bruchu, najskôr dochádza k presnému zameraniu umiestnenia ihly pod CT kontrolou, za aseptických podmienok je potom do požadovanej lokality zavedený hrot veľmi tenkej ihly (0,7 mm), nasleduje kontrola polohy ihly pod CT prístrojom, poprípade je vykonaná korekcia polohy a následne aplikovaná liečebná zmes. Na našom pracovisku je najčastejšie aplikovaná zmes anestetika (proti bolesti) a kortikoidu (protizápalový a protiedematózny účinok).

Alergia

Môže sa stať, že pacient je alergický na niektorú zo zložiek obstreku, najčastejšie je to alergická reakcia na anestetikum Mesocain alebo podávané kortikoidy.

V prípade, že má pacient alergiu na Mesocain, existuje možnosť použiť pri výkone alternatívne liečivo Marcain. Ak je pacient alergický na kortikoid, je vhodnejšie zvážiť podanie ozónu.

Ozónoterapia ako liečba diskogénnych a vertebrogénnych porúch 

Ozónoterapiu vykonávame ako výbornú alternatívnu a bezpečnú liečbu diskogénnych a vertebrogénnych porúch u pacientov , ktorí vyčerpali možnosti ambulantnej liečby alebo dobre neznášajú perorálnu liečbu vrátane liekovej alergie, prípadne si ďalšiu perorálnu liečbu neželajú, alebo nie sú schopní rehabilitácie pre algický stav, eventuálne sú alergickí na zmes podávanú pri PRT.

Ozónoterapia

Ozónoterapia v skratke

Ozónoterapia je miniinvazívny, neoperačný, ambulantný zákrok, pri ktorom dochádza k aplikácii medicínskeho ozónu v presne stanovenom množstve a koncentrácii do príslušnej oblasti chrbtice pod CT kontrolou. Zmes plynov ozónu a kyslíka je vyrábaná v špeciálnom prístroji (generátor ozónu) tesne pred aplikáciou a podáva sa injekčnou striekačkou cez punkčnú ihlu do postihnutého miesta – princíp podania ako pri PRT liečbe. Takto vyrobený takzvaný medicínsky ozón tvorí práve zmes kyslíka a ozónu (v koncentráciách od 1 do 40 μg ozónu na 1ml kyslíka). Koncentrácia zmesi kyslíka a ozónu, ako aj jeho množstvo závisia od miesta aplikácie a indikácie zákroku.

Ako funguje ozón a ozónoterapia

Vysunutie medzistavcovej platničky (tzv. hernia disku) je jedna z najčastejších príčin ochorení chrbtice, ako aj jedna z najčastejších indikácií na zákrok. Pri vysunutí platničky sa z jej jadra uvoľňuje tekutina, ktorá tlačí na miechové korene a spôsobuje bolesti. Lokálne podanie ozónu vytečenú platničku vysuší, čo má za následok jej vrátenie do pôvodnej polohy. Ozón má aj mnoho ďalších liečivých benefitov.

Pre ktorých pacientov je ozónoterapia vhodná?

O vhodnosti podstúpenia terapie rozhoduje odborník, a to najčastejšie lekár – neurológ po vyšetrení chrbtice na CT alebo MR prístroji. Terapia je určená pre pacientov v mladšom, ako aj strednom veku s vysunutou platničkou, ktorá však nesmie byť odtrhnutá. Vhodná je aj pri pooperačných stavoch a po diskopatiách s chronickými pooperačnými ťažkosťami.

Aké sú ďalšie benefity ozónoterapie?

  • likviduje vírusy, baktérie, plesne, má teda dezinfekčné účinky
  • má výrazné protinádorové účinky
  • protizápalové účinky
  • analgetické účinky
  • antiedematózne účinky
  • podporuje tvorbu nových ciev v poškodenom tkanive a tým urýchľuje regeneráciu
  • výrazne podporuje aktivitu imunitného systému
  • zlepšuje prekrvenie tkanív a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín

Komu sa ozónoterapia neodporúča?

Nevhodná je pre pacientov s veľkými herniami, ktoré zároveň závažne poškodzujú nervové štruktúry – v takýchto prípadoch je indikované operačné riešenie. Zákrok sa neodporúča ani pacientom vo vyššom veku, keď už na chrbtici existujú závažné degeneratívne zmeny a výrastky.

U týchto pacientov je však možnosť zvoliť iný typ liečby ako obstreky nervových koreňov a poškodených kĺbov chrbtice, tiež PRT liečba pod CT kontrolou, epidurálne, lokálne, kolagénové obstreky a iné.

Efekt PRT terapie a ozónoterapie

Úspešnosť, teda úľava od bolesti je udávaná medzi 70-85 percentami, často efekt pretrváva mesiace, niekedy roky a môže dôjsť aj k trvalej úľave.

Efekt liečby sa dostaví zvyčajne neskôr (asi o mesiac), hoci úľava od bolesti je skoro okamžitá. Je možné tiež opakovať obstrek podľa dosiahnutého efektu a konzultácie špecialistu.

Je ozónoterapia a PRT obstrek bezpečný?

Ozónoterapia, ako aj PRT obstrek sú považované za efektívne a bezpečné terapie. Nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky na rozdiel od iných liečebných medikamentóznych a invazívnych metód. Vedú k odbúraniu bolesti, skracujú dobu liečenia a práceneschopnosti, čím sú pre ľudí výhodnejšie i po finančnej stránke.

U oboch vyšetrení sa môžu vyskytnúť komplikácie. Medzi najčastejšie patrí:

  • Už vyššie sme spomínali alergickú reakciu na niektorú z liečebných látok (Mesocain, Diprophos a pod.).
  • Pacienti, ktorí majú obvykle nízky tlak, môžu zareagovať na kortikoid Diprophos. Ten je známy tým, že znižuje tlak

Tieto komplikácie sú však spolu s možnosťou omdletia od bolesti alebo vzniku parézy zriedkavé.

Kontraindikácie PRT a ozónoterapie

Treba mať na pamäti, že nie pri každom stave spôsobujúcom útlak miechového koreňa je možné vykonať PRT. Príkladom kontraindikácie je:

  • uvoľnený sekvester (úlomok),
  • malígne ochorenie,
  • závažné akútne alebo chronické zápalové ochorenie,
  • koagulopatia,
  • závažné ochorenia srdca,
  • závažná hypertenzia,
  • závažné psychiatrické ochorenia,
  • hyperthyreóza a podobne. 

Kde sa dá podstúpiť ozónoterapia a PRT obstrek a sa na zákrok objednať?

Samotný zákrok trvá najviac 15 minút a vykonáva ho odborný lekár – rádiológ pod CT kontrolou na oddelení rádiodiagnostiky v Nemocnici Bory. Samotnej liečbe predchádza indikačné vyšetrenie neurológom a následne RTG, CT alebo MR vyšetrenie chrbtice.

Po vyšetrení pacienta a zhodnotení výsledkov sa určí úroveň postihnutia a dohodne termín zákroku. Ozón, ako aj PRT aplikujeme do oblasti driekovej chrbtice. Pacienti majú možnosť objednať sa na vyšetrenie telefonicky alebo osobne priamo na recepcii R – rádiodiagnostika.

  • Telefonická rezervácia termínu na čísle 0950 105 510, voľba 1, počas pracovných dní v čase od 12.30 do 15.30 h.
  • Rezervácia termínu osobne na recepcii nemocnice v čase od 7.30 do 14.00 h.