Mladé zdravotnícke talenty na praxi v Nemocnici Bory

Nemocnica Bory sa stala výučbovým miestom nielen pre študentov medicíny, ale aj ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie. Pozrite sa, ako vyzerala prax žiakov Strednej zdravotníckej školy Strečnianska v Bratislave v Nemocnici Bory.

Výučbové centrum pre medikov i študentov ošetrovateľstva

Nemocnica Bory sa stala súčasťou pregraduálneho a postgraduálneho vzdelávania lekárov, sestier, pôrodných asistentiek a ostatných zdravotníckych pracovníkov.

Spolupracuje s nasledovnými vzdelávacími inštitúciami:

• Univerzity: LF UK, LF SZU, FOaZŠ SZU, FO Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.
  • Stredné zdravotnícke školy: SZŠ Strečnianska, Stredná zdravotnícka škola Záhradnícka v Bratislave.

Okrem možnosti absolvovať svoju prax na operačných sálach či lôžkových oddeleniach Nemocnice Bory, majú študenti a žiaci k dispozícii moderne vybavené učebné priestory vrátane simulačnej operačnej sály, na ktorej je možné trénovať medicínske zákroky.

Simulačné miestnosti:

• Tréningová pôrodná izba: Pôrodnícky simulátor VICTORIA
  • Tréningová izba OAPIM: Ošetrovateľský simulátor pacienta SUSIE
  • Tréningová operačná sála: Medicínsky celotelový simulátor HAL; US Mentor; Laparoskopický trenažér
  • Tréningová štandardná izba

Nové technológie v starostlivosti o pacienta

Žiaci tretieho ročníka SZŠ Strečnianska sa mohli počas svojej praxe zoznámiť s novými technológiami a inováciami, ktoré pomáhajú ošetrovateľskému personálu v práci.

• Inovovaný nemocničný informačný systém
  • Mobilná pracovná stanica s počítačom, liekovým boxom a monitorom vitálnych funkcií
  • Centrálna prípravovňa liekov
  • Moderný komunikačný systém pacient – sestra
  • Automatizovaný systém potrubnej pošty
  • Otváranie RFID kartou zamestnanca, logovanie prístupov

Ako hodnotia prax v Nemocnici Bory samotní tretiaci?

Tretiaci študijného odboru praktická sestra začali prvýkrát od septembra tohto školského roka vykonávať odbornú klinickú prax v Nemocnici Bory. Nová bratislavská nemocnica je pre nich unikátna nielen z pohľadu inovatívneho konceptu, interdisciplinárnej starostlivosti o pacienta, liečivého prostredia s dostatkom denného svetla v interiéroch, nových medicínskych a ošetrovateľských procesov, ale aj v komunikačných stratégiách s pacientom.

Žiaci spolu s odbornými učiteľkami PhDr. Renátou Puškárovou, PhDr. Gabrielou Pénzesovou, Mgr. Erikou Černou a PhDr. Bohumírou Tillingerovou absolvujú prax na internom, chirurgickom a gynekologickom oddelení.

Nemocnica Bory poskytuje nám žiakom ošetrovateľských profesií možnosť nadobúdať nové zručnosti s technológiami ako moderný nemocničný informačný systém, automatizovaná centrálna prípravovňa liekov či automatizovaný systém potrubnej pošty.

Za autentické fotky z praxe v Nemocnici Bory ďakujeme SZŠ Strečnianskej v Bratislave.

Prečo ísť študovať zdravotku?

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo je štúdium na SZŠ perspektívne a atraktívne.

• Štúdium na SZŠ môže byť skvelou voľbou pre žiakov so záujmom o zdravotníctvo a túžbou pomáhať ľuďom rôznymi spôsobmi, pretože práca v zdravotníctve prináša hlbší zmysel.
  • Štúdium poskytuje nielen vzdelanie, ale aj praktické skúsenosti a príležitosti pre budúcu kariéru v rastúcom odvetví zdravotníctva, ako sú nemocnice, zdravotnícke zariadenia, záchranné zložky a lekárne.
  • Dôležitým aspektom sú aj atraktívne platové podmienky.

Profesie v oblasti zdravotníctva sú často (napriek zastaranej verejnej mienke) dobre platené a hlavne stabilné. To znamená, že už absolvent SZŠ má absolútnu istotu v nájdení si práce a v zárobku, ktorý mu poskytne plnohodnotnú samostatnosť. No naskytá sa aj možnosť ďalšej voľby vzdelávania, pri ktorej môže získať vyššiu kvalifikáciu, vzdelanie a uplatnenie,” vysvetľuje HR riaditeľka Nemocnice Bory Jana Palenčárová.

Viac o tom, prečo je zdravotnícky odbor top voľba, sa dozviete v rozhovore s Janou Palenčárovou na našom webe.

Aké odbory možno študovať na zdravotníckej škole?

Na SZŠ je možné študovať rôzne odbory zamerané na zdravotníctvo ako:

• praktická sestra – asistent,
  • farmaceutický laborant,
  • zubný asistent,
  • očný optik,
  • ortopedický technik,
  • zdravotnícky laborant,
  • masér,
  • sanitár,
  • asistent výživy,
  • fyzioterapeutický asistent,
  • sociálny pracovník v zdravotníctve.

Tieto odbory poskytujú študentom možnosť špecializovať sa v konkrétnych oblastiach zdravotníctva a pripravujú ich na budúcu kariéru v rôznych zdravotníckych profesiách, prípadne na ďalšie nadstavbové alebo vysokoškolské štúdium.

Viac o štúdiu na zdravotke sa dozviete na našom webe Študuj zdravotku.

Ako vyzerá deň praktickej sestry-asistenta na oddelení intenzívnej medicíny?

Ak vás zaujíma odpoveď na otázku vyššie, vypočujte si náš nový diel podcastu Študuj zdravotku! V najnovšej epizóde sa rozprávame s Nikolou Mojžišovou, praktickou sestrou – asistentom, ktorá sa s nami podelila o svoje skúsenosti z práce na oddelení intenzívnej medicíny v Nemocnici Bory.

V ďalších dieloch prezradí Nikola, ako prebiehala maturita na strednej zdravotníckej škole, ale aj to ako prebiehal prechod zo školských lavíc do reálnej praxe.