Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
Nemocnica-Bory_liecive prostredie

V bratislavskej Nemocnici Bory bude liečiť aj prostredie, nielen lekári

Pobyt v nemocnici je asi pre každého pacienta stresujúcou skúsenosťou. Či už ide o vyšetrenie CT prístrojom alebo o hospitalizáciu na oddelení kvôli operácii. Každý pacient by bol rád z nemocnice čo najskôr doma. Práve preto v novej Nemocnici Bory v Bratislave chceme pre pacientov pripraviť prostredie, ktoré bude čo najviac príjemné a upokojujúce. Prinajmenšom bude pacientom pripomínať hotelový štandard.

Liečivé prostredie prispieva k zotaveniu pacientov

Už asi každý z nás zažil situáciu, kedy čakal na vyšetrenie v čakárni pred ambulanciou. Prostredie nemocníc nie vždy pôsobí upokojujúco. Predstavte si, že by onkologický pacient pri čakaní na rádioterapiu videl namiesto bielych kachličiek a tmavých chodieb, átrium plné zelene dotvorené záhradnou architektúrou na rôzne témy. A všade by bolo dostatok denného svetla.

Päťposchodovú budovu novej bratislavskej nemocnice navrhli architekti podľa najmodernejších princípov liečivého prostredia. Preto pacienti od prvého podzemného podlažia až po štvrté poschodie uvidia pri pohľade z okna nielen dostatok svetla, ale aj jedno zo šiestich zelených átrií nemocnice.

Na streche Nemocnica Bory v Bratislave bude tiež zeleň, ktorá okrem estetického účelu, bude mať aj prínos z hľadiska energetických úspor a klimatickej pohody vo vnútri budovy.

Jednolôžkový štandard pre všetkých pacientov Nemocnice Bory

Izby pre pacientov Nemocnice Bory budú jednolôžkové a nadštandardne vybavené a to pre každého poistenca zdravotného poistenia. Každá izba bude mať vlastnú kúpeľňu, ktorá budú zo špeciálneho stenového PVC obkladu. Takýto obklad sa používa napríklad aj v škandinávskych nemocniciach, pretože minimalizuje tvorbu plesní a má ľahkú údržbu. Keďže v novej bratislavskej nemocnici je pacient na prvom mieste, všetky kúpeľne a tak isto aj celá nemocnica budú bezbariérové.

Pacientske izby budú ladené v tlmených farbách, pričom steny bude pokrývať špeciálna antibakteriálna tapeta. Z antibakteriálneho materiálu budú tiež závesy a podlaha. Práve tapety v izbách a verejných priestoroch Nemocnice Bory majú pomôcť pacientom zabudnúť, že sa nachádzajú v pre mnohých stresujúcom prostredí nemocnice.

V každej pacientskej izbe bude rozťahovacie kreslo, aby mohla u hospitalizovaného pacienta prespať sprevádzajúca osoba. Okrem podpory získanej vďaka prítomnosti blízkej osoby, budú môcť pacienti navštíviť aj miestnosť na osobné rozjímanie a duchovnú podporu. Na prvom podlaží v centrálnej časti Nemocnice Bory sa totiž nachádza modlitebňa.

Pôrodnica novej generácie

Nová moderná bratislavská pôrodnica v Nemocnici Bory bude disponovať ôsmimi pôrodnými izbami, ktoré budú vybavené ako plnohodnotné pôrodné sály, pre bezpečné zvládnutie prirodzeného pôrodu. V nemocnici urobíme všetko preto, aby budúca mamička mala komfort a dostatok súkromia v pôrodnej izbe a umožnil sa jej prirodzený pôrod v nestresujúcom prostredí.

Každé oddelenie v Nemocnici Bory bude mať svoju charakteristickú farbu, podľa ktorej ju bude môcť nájsť pacient aj v navigačnom systéme. Pôrodnica bude mať upokojujúcu farbu v ružovom odtieni. Novorodenecké oddelenie bude zase vo farbe radosti – jemnej žltej.

Prirodzený pôrod v Nemocnici Bory

Mamička, ktorá sa rozhodne pre pôrod v Nemocnici Bory v Bratislave, strávi celý pôrod v pôrodnej izbe, od prvej pôrodnej až po záverečnú popôrodnú fázu. Nebude sa musieť nikam presúvať. Navyše ju po celý čas bude môcť sprevádzať partner či iná blízka osoba. Oddelenie šestonedelia bude disponovať izbami v jednolôžkovom štandarde, kde sprevádzajúca osoba prespáva na prístelke. Pobyt dieťatka je od prvej minúty jeho života spätý s matkou a v tomto zmysle sú navrhnuté aj izby oddelenia.

Rizikové tehotenstvo a cisársky rez

V prípade, že sa dieťatko narodí predčasne, alebo bude mať nízku pôrodnú hmotnosť, či príde k pôrodným komplikáciám a pôrod sa ukončí cisárskym rezom, v novej bratislavskej nemocnici sa postaráme o najmenších na oddelení novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti.

Nemocnica je schopná sa postarať o takýchto novorodencov v desiatich samostatných izbách v ktorých bude možné hospitalizovať dieťatko spoločne s mamičkou. Celkovo sa bude Nemocnica Bory môcť postarať o 19 novorodencov s komplikáciami.

Spoznajte Nemocnicu Bory už teraz! Vyskúšajte si našu online simuláciu.