Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory

Ako bude vyzerať pôrodná izba v novej bratislavskej pôrodnici?

Na prvom poschodí Nemocnice Bory v Bratislave sa už v roku 2023 ozve prvý plač novorodencov. Práve tam sa totiž bude nachádzať pôrodnica novej generácie.

V pôrodnej izbe strávi budúca mamička celý pôrod

Pôrodné izbu sú pripravené na to, že mamička v nich strávi svoje najintímnejšie chvíle v súkromí, od príchodu do novej bratislavskej pôrodnice, až po záverečnú popôrodnú fázu. Nebude sa musieť nikam presúvať.

Navyše jednolôžkový štandard bude v Nemocnici Bory bez príplatku pre každého pacienta s kartičkou poistenca. Každá pôrodná izba bude vybavená vlastným sociálnym zariadením, čo poskytne mamičkám dostatok súkromia a komfortu.

Porodnica-bratislava-nova-porodna-izba1

Otec pri pôrode a predpôrodný plán 

Mamičky, pre ktoré je dôležitým kritériom pre výber pôrodnice prítomnosť otecka pri pôrode, máme dobrú správu. Vieme, že podpora a prítomnosť partnera a otca dieťaťa veľmi pozitívne pôsobí na psychiku budúcej mamičky. Preto pri pôrodnom plánovaní máte možnosť si zvoliť prítomnosť blízkej osoby pri pôrode. Ak to dovolí zdravotný stav rodičky, váš partner alebo manžel bude môcť byť pri vás v pôrodnici Bory po celý čas pôrodu.

Pôrodný plán v novej pôrodnici Bory bude slúžiť na zdokumentovanie dôležitých informácií o predstave budúcej mamičky o priebehu pôrodu. Mamička sa dozvie viac o možnostiach prirodzeného pôrodu, ako bude nová Nemocnica Bory pripravená v prípade komplikácií pri pôrode či nutnosti cisárskeho rezu. Súčasťou plánovania pôrodného plánu bude okrem voľby prítomnosti otca pri pôrode aj získanie cenných informácií a diskusia s pôrodníkom alebo pôrodnou asistentkou. Pôrodný plán má budúcej mamičke pomôcť rozhodnúť sa v jej predstave ideálneho pôrodu.

porodnica-bory-porodna-izba

Doprovod blízkej osoby počas pobytu v pôrodnici

Počas pobytu v nemocnici pomáha prítomnosť blízkej osoby pri liečbe i zotavovaní. Vieme, že pre takmer každú budúcu mamičku, je prítomnosť blízkej osoby veľkou oporou. Preto sme pôrodné izby prispôsobili tak, aby mamičku mohol sprevádzať partner alebo iná blízka osoba po celý čas jej pobytu v novej bratislavskej pôrodnici. Pôrodná izba má nielen príjemný interiérový dizajn založený na princípoch liečivého prostredia, ale je aj funkčne vybavená prístelkou pre blízkeho.

Jednolôžkové izby sú v Nemocnici Bory samozrejmý štandard. To platí aj pre pôrodné izby. Aj vďaka tomu môže sprevádzajúca osoba v izbe budúcej mamičky prespať, a tešiť sa z prvých chvíľ novorodenca spolu s ňou.

Zdravie mamičky a novorodenca je na prvom mieste

Pôrod je pre každú mamičku dôležitá udalosť. V novej bratislavskej pôrodnici chceme, aby sa rodička cítila nielen príjemne, ale aby bola zachovaná jej intimita. A taktiež boli rešpektované jej potreby a želania. V rámci interdisciplinárneho prístupu  v starostlivosti o matku a dieťa budeme v Nemocnici Bory dbať o čo najväčšie bezpečie novej rodiny a uplatňovať najmodernejšie medicínske poznatky.

V novej bratislavskej pôrodnici od prvých chvíľ po narodení dieťatka budeme uplatňovať bonding, priloženie dieťatka na hruď mamičky hneď po pôrode, ako aj laktáciu už v pôrodnej izbe.

Cisársky rez v modernej sekčnej sále 

Počas pôrodu môžu nastať okolnosti, kvôli ktorým dôjde k zmenám v plánovanom pôrode s cieľom zabezpečiť zdravie mamičky a dieťatka. Takým prípadom je aj neodkladnosť vykonať cisársky rez. Nová bratislavská nemocnica bude disponovať štrnástimi modernými operačnými sálami. Jednou z nich bude aj sekčná operačná sála, ktorá bude k dispozícii hneď vedľa gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Bory.

Starostlivosť o novorodencov 

Dôležité pre každú rodičku je, aby o jej novo narodené dieťa bolo dobre postarané aj v prípade komplikácií pri pôrode. V Nemocnici Bory v Bratislave budú v tých najlepších rukách aj  novorodenci, ktorí si vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Predčasne narodené deti, novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo pôrodnými komplikáciami v prípade potreby budú hospitalizovaní na oddelení novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti. Oddelenie disponuje desiatimi samostatnými izbami, v ktorých bude možné sa postarať o hospitalizované dieťatko v prítomnosti mamičky. 

Spoznajte Nemocnicu Bory už teraz! Vyskúšajte si našu online simuláciu a v nej aj cestu rodičky.