Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
Porodnica Bory - tehotenstvo novorodenecka-jis novorodenec - predcasny porod

Ako budú vyzerať priestory oddelenia novorodeneckej intenzívnej starostlivosti?

V Nemocnici Bory sa postaráme aj o novorodencov, ktorí vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Predčasne narodené deti, novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo pôrodnými komplikáciami budú v novej bratislavskej nemocnici hospitalizovaní na oddelení novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti. Ako budú vyzerať jeho priestory? Prezradíme vám to už teraz, aj keď Nemocnicu Bory otvoríme začiatkom roka 2023.

Pôrodnica v Nemocnici Bory 

Osem samostatných pôrodných izieb, bonding, podpora dojčenia od prvej chvíle, liečivé prostredie, prítomnosť blízkej osoby aj počas pobytu v pôrodnici. Toto je len niekoľko charakteristík, ktoré bude mať nová Pôrodnica Bory.

V rámci interdisciplinárneho prístupu v zdravotnej starostlivosti o ženu a dieťa je v novej bratislavskej pôrodnici bezpečnosť novorodenca i mamičky na prvom mieste. Preto v prípade komplikácii pri pôrode alebo neodkladnej potrebe vykonať cisársky rez, bude v blízkosti Pôrodnice Bory k dispozícii moderná sekčná operačná sála a oddelenie novorodeneckej intenzívnej starostlivosti.

blog-matka-tehotenstvo-novorodenecka-jis1

Spustenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia 

Nemocnicu Bory budeme spúšťať do prevádzky v roku 2023 postupne. Počas deviatich etáp budú otvorené ako prvé ambulancie, rádiodiagnostická a rádioterapeutická časť. Nasledovať po nich bude jednodňová chirurgia.

Chceli by ste ako budúca mamička zažiť pôrod v intímnom prostredí pôrodnej izby? V pôrodnici, ktorá bude uplatňovať najmodernejšie medicínske poznatky? Bude pre nás cťou, ak si budúce mamičky nielen z bratislavského a trnavského kraja vyberú pre pôrod práve Nemocnicu Bory. Otvorenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia je naplánované na leto 2023.

novorodenecka-jis_porodnica_gynekologicko porodnicke oddelenie

Starostlivosť o novorodencov  

Pre každú budúcu mamičku je dôležité, aby v prípade komplikácii bol jej novorodenec v dobrých rukách. V pôrodnici Nemocnice Bory sa postaráme spočiatku o predčasne narodené deti od ukončeného 32. týždňa tehotenstva, novorodencov s pôrodnou hmotnosťou od 1 250 gramov alebo pôrodnými komplikáciami. Po zabehnutí jedného z najväčších neonatologických oddelení v Európe sa v Nemocnici Bory budeme venovať aj predčasne narodeným deťom s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou, ktoré si vyžadujú oveľa komplexnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Samostatné izby pre hospitalizáciu novorodenca s matkou

Oddelenie novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti bude schopné sa postarať celkovo o 18 novorodencov s komplikáciami. Novinkou v slovenskom zdravotníctve bude desať samostatných izieb, v ktorých bude možné hospitalizovať dieťatko spoločne s mamičkou. Vďaka samostatným izbám bude môcť matka ostať so svojím novorodencom počas celého pobytu na oddelení.

Veríme, že intímne prostredie izby a možnosť pobytu na oddelení s predčasne narodeným alebo chorým novorodencom ocenia i mamičky zo vzdialenejších miest, ktoré predtým museli za svojím novorodencom dochádzať niekedy aj desiatky kilometrov. Takýto štandard v neonatologickej intenzívnej starostlivosti totiž prinesie na Slovensko Nemocnica Bory ako prvá.

novorodenecka-jis_starostlivost o matku a dieta

Vybavenie izieb neonatologickej inteznívnej starostlivosti 

Keďže predčasný pôrod je stresujúcou situáciou v živote každej matky, preto sme sa snažili pri zariadení samostatných izieb a oddelenia dbať aj na liečivé prostredie. V každej izbe bude špeciálna antibakteriálna tapeta, ktorá bude mať farebnú potlač. Práve abstraktná potlač vďaka farbám upokojuje predčasne narodené dieťatko a stimuluje jeho ďalší vývoj.

V izbe sa taktiež bude nachádzať:

  • lôžko pre matku a novorodenca, aby bola zaistená maximálna starostlivosť o predčasne narodené dieťatko alebo chorého novorodenca v prítomnosti matky,
  • medicínska rampa – koncové zariadenie pre všetky medicínske plyny ako je napríklad kyslík,
  • šatníková skriňa určená pre osobné veci matky počas pobytu na oddelení,
  • zásuvkové zostavy určené pre zdravotnícky materiál,
  • pracovná plocha pre mamičku i personál,
  • intímny priestor pre matku a novorodenca.

Izby neonatologickej intenzívnej starostlivosti

V každej samostatnej izbe neonatologickej intenzívnej starostlivosti bude mať matka intímny a zároveň pracovný priestor pozostávajúci zo stola a kresla. Tento priestor môžu matky využívať nielen na edukáciu, odsávanie materského mlieka, ale aj na kontakt novorodenca koža na kožu v rámci materskej starostlivosť klokankovaním.

Na oddelení budú mať matky k dispozícii aj spoločenskú miestnosť. Toto zázemie má slúžiť pre matky v ich ťažkej životnej situácii ako miesto pre psychohygienu a kontaktu s inými matkami v podobnej situácii. Okrem gaučového sedenia a TV, bude v spoločenskej miestnosti pre matky k dispozícii aj chladnička na potraviny, jedálenský stôl a vybavenie na zohriatie jedla.

blog-matka-tehotenstvo-novorodenecka-jis2

Sesterské pracovisko i mliečna banka  

Súčasťou oddelenia jednotky novorodeneckej intenzívnej starostlivosti bude aj spoločná neonatologická izba, kde bude okrem pôrodných izieb v prípade potreby k dispozícii ďalších osem lôžok pre predčasne narodené deti. Všetky izby na oddelení budú centrálne monitorované sestrami.

Uprostred oddelenia sa bude nachádza sesterské pracovisko, kde budú môcť sestry vďaka potrubnej pošte posielať vzorky priamo do laboratória. Taktiež sa tam bude nachádzať:

  • mliečna banka,
  • kuchynka na centrálnu prípravu potravy pre novorodencov.

Spoznajte Nemocnicu Bory už teraz! Vyskúšajte si našu online simuláciu a v nej aj cestu rodičky.