Ako postupovať pri opuchu nôh
Opuchajú Vám nohy? Neviete čo za tým môže byť?
Opuch nôh
Opuch nôh vzniká hromadením tekutín v podkoží, ktoré sa nevedia vstrebať do tela. Opuchy nôh bývajú často závislé od gravitácie. Ráno sú nohy len mierne presiaknuté a cez deň sa opuchy zvýrazňujú. Mechanizmus opuchov je rôzny, keďže záleží hlavne na príčine alebo ochorení.
Príčina opuchu nôh
Laické posúdenie príčiny opuchov je pomerne ťažké. Vyžaduje najskôr vyšetrenie praktickým lekárom a následne viacerými špecialistami s vylúčením jednotlivých ochorení, ktoré sa môžu opuchmi dolných končatín prejavovať.
Avšak každý z nás si vie urobiť sám základnú vylučovaciu diagnostiku:
- Je opuch len na jednej končatine alebo na oboch?
- Je mäkký jamkovitý, to znamená, že pri tlaku prsta a jeho odtiahnutí zanechá jamku, ktorá sa len postupne upraví alebo tuhý, čiže koža v mieste opuchu je teplejšia a načervenalá?
Pri ochoreniach srdca, pečene, obličiek alebo štítnej žľazy bývajú opuchy na oboch dolných končatinách. Ak je opuch na jednej končatine, ide skôr o lokálny problém buď cievneho, alebo lymfatického pôvodu. Taktiež môže ísť napríklad o alergickú reakciu, zápal, infekciu, či poštípanie hmyzom, vtedy je končatina teplejšia a načervenalá.
Obzvlášť opatrný treba byť pri opuchoch nôh počas tehotenstva a zmeny konzultovať v tehotenskej poradni.
Opuchy nôh pri ochoreniach obličiek
Pri ochoreniach obličiek bývajú opuchmi postihnuté obe dolné končatiny v rôznom rozsahu podľa závažnosti ochorenia. Od opuchov okolo členkov až po opuchy celých dolných končatín. V závažných prípadoch často ide až o opuch siahajúci na brušnú stenu, chrbát, horné končatiny, viečka a tvár. Vtedy hovoríme o opuchu celého tela.
Podozrenie na ochorenie obličiek môžeme mať aj vtedy, ak sa pridružia aj iné príznaky, napr.:
- moč pri močení pení – známka zvýšeného vylučovania bielkovín,
- moč je inak sfarbený – krvavý, ako vypraté mäso alebo kofola,
- zvýšený tlak krvi,
- prerušenie močenia,
- napriek normálnemu príjmu tekutín je močenia výrazne menej.
Opuchy pri ochoreniach močových ciest
K opuchom dolných končatín môže dôjsť aj pri ochoreniach močových ciest. Hlavne ak ide o nepriechodnosť alebo poruchu odtoku moču, kde mechanický problém zabráni vylučovaniu moču.
Môže ísť o zúženie, nádor, kameň či neurologické poruchy, ktoré ovplyvňujú funkciu močového mechúra. Človek prijíma tekutiny, ktoré sa nedajú vylúčiť, hromadia sa v tele a vzniká opuch rôzneho rozsahu.
Opuchy pri vedľajších účinkoch liekov
Často bývajú opuchy dolných končatín po liekoch na bolesť, na krvný tlak a na autoimunitné ochorenia. Môže sa jednať aj o voľnopredajné nesteroidné antiflogistiká, ktoré sa užívajú na rôzne bolesti.
Môžu spôsobiť okrem opuchu nôh aj opuch očných viečok v dôsledku svojho pôsobenia na obličky aj srdce. Okrem iného spôsobujú aj zvýšenie krvného tlaku alebo jeho kolísanie, ktoré si častokrát nevieme vysvetliť.
Preto je dôležité vedieť, aj aké lieky človek berie a na aké ochorenia sa lieči. Mechanizmus účinku a vplyvu na obličky je u týchto liekov rôzny, ale výsledkom je opuch, pričom obličky nie sú primárne choré.
Kedy je potrebné ísť k lekárovi?
Pokiaľ je opuch mierny, len napríklad okolo členkov a nejde vyššie, vznikne napríklad v období leta pri vysokých teplotách, kedy sa telo snaží zadržať vodu, alebo má človek kŕčové žily a dlho stál alebo sedel, nemusí navštíviť lekára. Nohy je vtedy vhodné vykladať.
Ak sa však opuchy zhoršujú, idú na predkolenia alebo aj vyššie, je potrebné navštíviť svojho praktického lekára. Ten by vám mal urobiť základné vyšetrenia a zvážiť odoslanie k špecialistovi, ak by mal podozrenie na závažnejšie ochorenie.
Možnosti liečby
Medzi možnosti liečby opuchu nôh patrí liečba základného ochorenia, pri ktorom opuchy vznikli. Taktiež vysadenie liekov, ktoré môžu opuchy zhoršovať alebo spôsobovať. Pomáhajú aj lieky na odvodnenie, polohovanie končatín, úprava pitného režimu či redukcia príjmu soli.
Samozrejme treba vylúčiť a liečiť aj iné ochorenia, ktoré taktiež môžu spôsobovať opuchy. Preto je často diagnostika a liečba opuchového stavu multidisciplinárnym problémom a vyžaduje spoluprácu viacerých špecialistov.