Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
CT pristroj zahranujuci zivot pacientov po infarkte Ct

V Nemocnici Bory bude prístroj, ktorý zachraňuje životy pacientom s infarktom

V Nemocnici Bory pomôže pacientom s infarktom zachrániť život unikátny prístroj. Ide o angiografický systém ARTIS icono, ktorý vďaka špičkovej technológii a umelej inteligencii skráti čas vyšetrenia pacienta. Okrem neho budú v Nemocnici Bory aj najmodrenejšia medicínska technológia ako MR a CT prístroje od spoločnosti Siemens Healthineers a Canon Medical Systems.

Najnovšia technológia v liečbe pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami

Choroby srdca a ciev patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Postihujú veľkú časť pacientov, keďže na Slovensku trpí niektorým z kardiovaskulárnych ochorení vyše polovica ľudí nad 40 rokov. Kardiovaskulárny program v Nemocnici Bory bude preto jednou z priorít novej nemocnice, pričom budú v rámci neho vykonávané najmä intravaskulárne intervencie.

Lekári v Nemocnici Bory budú používať najnovšiu stacionárnu operačnú RTG zobrazovaciu technológiu – angiograf ARTIS icono od spoločnosti Siemens Healthineers. Prístroj prispeje k rýchlemu a spoľahlivému určeniu diagnózy pacientov napríklad so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Vďaka tomu sa lekári v Nemocnici Bory budú môcť rozhodnúť rýchlejšie a presnejšie, aké následné ošetrenie a liečbu zvolia pri záchrane životov pacientov.

Základné charakteristiky angiografu ARTIS icono

 • intuitívny pracovný postup
 • vysoká kvalita zobrazenia
 • výnimočný výkon
 • univerzálnosť

Moderné mobilné C- ramená pre traumatologické a ortopedické výkony

CIOS Alpha a CIOS Flow budú mobilné  C-ramená, ktoré využijú operatéri počas širokého spektra výkonov na operačných sálach Nemocnice Bory. Napríklad operatéri traumatologických a ortopedických výkonov ocenia ich vynikajúcu kvalitu obrazov s jedinečnými funkciami navrhnutými pre lepšie prevádzkové možnosti. C- ramená disponujú detektormi s technológiou CMOS, ktorá poskytuje vysoké rozlíšenie a kontrast. 

Ich veľkou výhodou je, že dokážu znázorniť štruktúry menšie ako milimeter, čo je mimoriadne užitočné pri málo invazívnych intervenčných zákrokoch, v rámci ktorých sa používajú drobné zavádzacie vodiče, nástroje a katétre s malým priemerom.

Špičkové röntgenové systémy

Súčasťou vybavenia novej Nemocnice Bory budú aj digitálne RTG systémy Ysio Max a Luminos Lotus Max. Špičkový, diaľkovo ovládateľný skiaskopický a rádiografický prístroj 2v1 LUMINOS Lotus Max poskytne zdravotníckemu personálu vysokokvalitné výsledky zobrazenia a pacientom pohodlie v čo najvyššej miere. 

Zariadenie je pripravené vyšetrovať celú škálu pacientov:

 • Od pediatrických, 
 • bariatrických pacientov s obezitou 2. a 3. stupňa v rámci metabolickej chirurgie,
 • až po geriatrických pacientov. 

Intuitívne SMART riešenia zaisťujú nielen užívateľský komfort, ale aj efektívnu prevádzku. Nový štandard v oblasti mobilného röntgenového zobrazovania poskytuje prístroj MOBILETT Elara Max.

Vďaka plynulej manévrovateľnosti a flexibilnému umiestneniu RTG žiariča:

 • umožňuje ľahký prístup k pacientovi, 
 • optimalizuje pracovné postupy v rádiológii, 
 • zvyšuje efektivitu,
 • zabezpečí vysokú kvalitu obrazu v diagnostike pacienta priamo na lôžku.

CT s dizajnom zameraným na pacienta

Jedným z inštalovaným CT prístrojov je aj CT od spoločnosti Canon Medical Systems – Aquilion ONE™ / GENESIS Edition. Ide o CT so špičkovým priestorovým rozlíšením a skenovaním so zníženými dávkami žiarenia. CT využíva jedinečnú technológiu umelej inteligencie Clear-IQ Engine (AiCE). 

Technológia  AiCE má revolučný prístup k rekonštrukcii snímkov:

 • Využíva neurónové siete na rekonštrukciu obrazov, ktoré sú ostré, jasné a zreteľné.
 • Rýchlo vytvára výnimočné CT snímky s mimoriadnymi detailmi a vlastnosťami s nízkym šumom.

Ďalšou z predností CT Aquilion ONE™ je možnosť naklonenia portálu tak, že umožňuje skenovanie pod uhlom v požadovanej rovine čítania a vyhýbanie sa priamemu vystaveniu rádiosenzitívnym orgánom. 

Výhody CT prístroja

 • Slabý hluk
 • Jemná textúra obrázka
 • Ostré rozlíšenie s vysokým kontrastom
 • Jasná detekcia nízkeho kontrastu

Benefity CT pre pacienta

Jedinečný rozšírený portál CT Aquilion ONE / GENESIS Edition poskytuje upokojujúci, široko otvorený priestor pre lepší pocit pacienta. Krátky otvor je bezpečnejší, so zlepšeným prístupom k pacientovi. Počas traumatických a intervenčných zákrokov sa môže personál Nemocnice Bory tak o pacienta ľahšie postarať z prednej i zadnej časti portálu.

Unikátne CT s nízkou radiačnou záťažou pre pacientov

V Nemocnici Bory budú pre pacientov k dispozícii aj unikátne diagnostické systémy počítačovej tomografie tzv. CT prístroje. Ide o CT prístroje  SOMATOM go.Sim a SOMATOM go.Top od spoločnosti Siemens Healthineers. 

Unikátnosť CT prístrojov:

 • Vysoká kvalita snímok pri nízkej radiačnej záťaži pacienta. 
 • Sú vybavené softvérom na báze umelej inteligencie, pokročilými algoritmami, ako aj vynikajúcim kontrastom mäkkých tkanív. 

 Unikatne Ct z nizkou radiaciou

Magnetická rezonancia s využitím umelej inteligencie

Prístroj magnetickej rezonancie, ktorý bude nainštalovaný na pracovisku rádiodiagnostiky v Nemocnici Bory, je MAGNETOM Vida s Biomatrix technológiou od spoločnosti Siemens Healthineers. Ide o prístroj s najsilnejšími výkonom gradientov s amplitúdou 60 mT/m a strmosťou 200 T/m/s. V triede veľkosti magnetického poľa 3T dosahuje najväčšie zorné pole 55 x 55 x 50 cm. K dosiahnutiu kvalitných MR výstupov prispieva aj využitie umelej inteligencie. 

Druhým MR prístrojom v Nemocnici Bory bude so silou magnetu 1,5T – MAGNETOM Altea. Tento MR prístroj disponuje softvérom na báze umelej inteligencie a Biomatrix technológiou, ktorá sa prispôsobí individuálnym parametrom vyšetrovaného pacienta. 

Tento MR prístroj poskytuje vynikajúcu kvalitu zobrazenia pre konzistentné a reprodukovateľné výsledky v krátkom čase – bez ohľadu na pacienta alebo používateľa. Senzory BioMatrix napríklad automaticky detekujú dýchanie, čo umožňuje medicínskemu personálu vybrať optimálnu stratégiu vyšetrenia pre každého pacienta a automaticky spúšťať sekvencie. 

magneticka rezonancia

Mamograf s mimoriadnou kvalitou obrazu

Mamografický prístroj Mammomat Inspiration bude pre pacientky Mamacentra v Nemocnici Bory poskytovať mimoriadnu kvalitu obrazu. Navyše bude s použitím čo najnižšej dávky žiarenia, ktorá sa upraví automaticky na základe individuálnych potrieb pacientky. 

Vďaka jedinečným výhodám pracovných postupov spĺňa aj všetky špecifické nároky mamografie pre zabezpečenie prvotriednej zdravotnej starostlivosti o zdravie prsníka u žien. Umožní to nová vyšetrovacia metóda – tomosyntéza, ktorá vytvára trojrozmerné zobrazenie prsníka s vysokým rozlíšením pre precíznu diagnostiku. 

Medicinske vybavenie v nemocnici Bory

V Nemocnici Bory budú 15 rokov len tie najnovšie medicínske technológie

Siemens Healthineers realizuje inštaláciu prístrojového vybavenia v rámci zmluvy o strategickej spolupráci, ktorá bola uzatvorená s Penta Hospitals začiatkom mája 2022 na dobu 15 rokov a jej hodnota presahuje 30-miliónov EUR. Nemocnici Bory zabezpečí partnerstvo so Siemens Healthineers technologické prvenstvo v oblasti rádiodiagnostickej medicínskej techniky. 

Nemocnica sa tak stane vlajkovou loďou siete nemocníc Svet zdravia ale aj celého slovenského zdravotníctva. Cieľom tohto partnerstva je nielen zlepšiť, ale hlavne dlhodobo v Nemocnici Bory udržiavať vysokú kvalitu zdravotnej starostlivosti prostredníctvom precíznej medicíny a digitálnych zdravotníckych riešení.