Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
sestra-praca operacne saly2

Práca sestry na operačných sálach v Nemocnici Bory

Štrnásť špičkových operačných sál sa bude nachádzať v Nemocnici Bory na druhom poschodí v susedstve s oddelením intenzívnej starostlivosti a pracoviskami jednodňovej starostlivosti.

V čom bude práca sestry na operačných sálach Nemocnici Bory pre sestry iná ?

Najmodernejšia nemocnica na Slovensku ponúka priestor pre sestry, ktoré chcú pracovať na operačných sálach. Okrem moderného prostredia a procesov Nemocnica Bory ponúkne sestrám aj benefity ako podpora v adaptácii, vzdelávanie a možnosť ubytovania v ubytovni pre zamestnancov.

Výhody práce operačnej sestry v Nemocnici Bory

 • Zjednodušená práca vďaka technológiám ako QR čítanie inštrumentov či digitalizácia administratívy
 • Jasne definované kompetencie
 • Sestra bude súčasťou operačného tímu a bude nápomocná lekárovi a asistentovi 
 • Sestry dostanú priestor pre uplatnenie svojich špeciálnych schopností a zručností na operačných sálach

Ako sa môžem stať „inštrumentárkou“?

Začneme od začiatku. Sestry – špecialistky sú tie, ktoré majú prax. Sestra po vysokej škole ošetrovateľstva nie je pripravená na prácu na operačnej sále, preto celý manažment sa musí učiť priamo na operačnej sále. 

Špecializačné štúdium

Sestra – inštrumentárka potrebuje minimálne tri roky praxe, aby mohla ísť na špecializačné štúdium, kde sa z nej stane sestra so špecializáciou v odbore inštrumentovanie v operačnej sále. Táto špecializácia je na všetky chirurgické disciplíny. 

Zastupiteľnosť sestier a rotácia

Avšak nemôžu všetci vedieť všetko, preto sa aj sestry „inštrumentárky“ zameriavajú na bližšie disciplíny ako je napríklad neurochirurgia alebo brušná dutina. Takáto špecializácia už prebieha na danom pracovisku. 

Veľmi dôležitá je zastupiteľnosť, ktorá je možná, napríklad sestry z veľkých operačných sál vedia zastúpiť sestry na jednodňovej chirurgii. Preto v Nemocnici Bory budú sestry rotovať aj na centrálnych operačných sálach. 

Chceme tak predísť:

 • možnému vyhoreniu sestier, 
 • možným chybám, ktoré vzniknú zo stereotypu a rutinnej práce,
 • výpadkom personálu.

Sestry na operačných sálach

V Nemocnici Bory sme spustili nábor sestier. Celkovo ich bude v najmodernejšej nemocnici na Slovensku pracovať 440. Každá zo sestier prechádza pohovorom aj so svojou vedúcou sestrou a do Nemocnice Bory bude nastupovať už mesiac pred otvorením vybraného pracoviska.

Kto bude môcť pracovať na centrálnych operačných sálach v Nemocnici Bory? Na operačné sály prijímame:

 • sestry so špecializáciou, 
 • ale aj sestry bez špecializácie, čiže absolventky, ktoré budú môcť absolvovať svoju povinnú prax v Nemocnici Bory. 

Dajte nám o sebe vedieť! Zašlite svoj profesijný životopis prostredníctvom nášho online formuláru.

Práca na operačných sálach v Nemocnici Bory

Práca na operačných sálach je iná ako na jednotlivých oddeleniach. Hlavný rozdiel je v kontakte s pacientom. Pri práci na operačných sálach nie je kontakt až taký blízky ako by možno niektoré sestry očakávali alebo by chceli. 

Tímová práca

Práca na operačnej sále bude veľmi zaujímavá, ale aj náročná. Náročná hlavne v tom zmysle, že na seba bude personál prísny, aby sa naučil všetky nové postupy a zapadol do nového tímu. 

V Nemocnici Bory sa budú sestry a zdravotnícky personál podieľať na vzniku kolektívu, podmienok aj priestoru.

Najmodernejšie technológie

Sestry a zdravotnícky personál bude môcť pracovať so špičkovými  technológiami ako je najmodernejší laparoskopický operačný systém na Slovensku  robot da Vinci Xi. 

V spojení s novinkou v slovenskom zdravotníctve – kybernetickým nožom, bude tvoriť zázemie pre liečbu onkologických pacientov v rámci onkologického centra v Nemocnici Bory.

Onkologia-kyberneticky noz-cyberknife-medicinska zariadenia

Vzdelávanie sestier v Nemocnici Bory

Zdravotnícki pracovníci sa vzdelávajú celý život, obzvlášť to platí pre sestry pracujúce na operačných sálach. Vzdelávanie sestier – inštrumentáriek je špecifické, ovplyvnené novými trendami a operačnými postupmi, pretože medicína ide stále dopredu. „Inštrumentárky“ sa preto musia rovnako vzdelávať v oblasti anatómie, operačných techník a rôznych prístrojov ako lekár.

Vzdelávanie formou e-learningu

Výhodou v Nemocnici Bory je, že sa plánuje sféra vzdelávania, e-learningu. Každý zamestnanec bude mať možnosť si prejsť jednotlivé témy v rámci opakovania, ale aj získania nových vedomostí. 

Workshopy

Každá sestra si tam nájde svoje pomôcky, z ktorých môže čerpať. Taktiež sa plánujú aj rôzne školenia, kde sa prejdú všetky nové veci a až potom zamestnanci nastúpia do praxe. Niektoré workshopy prebiehajú už teraz. Prihlásiť sa môžete už teraz.

Pohodlie na operačných sálach v Nemocnici Bory

Pracovné prostredie v Nemocnici Bory je smerované k najmodernejším trendom a myslí aj na ergonómiu práce, čo zabezpečí pohodlie aj pre personál operačných sál:

 • Pracovné zmeny nebudú mať 24hodín
 • Sestry nebudú pracovať nadčasy
 • Denné svetlo na operačných sálach
 • Minimalizácia prestojov medzi jednotlivými operačnými disciplínami

V Nemocnici Bory bude mať každý zamestnanec motivujúce platové ohodnotenie, a keďže nepočítame s nadčasmi, zamestnanci budú mať väčší priestor na relaxáciu a zregenerovanie sa. Lekár aj sestra by mali byť rovnocenní partneri. Výhodou Nemocnice Bory je to, že sa začína od začiatku a nové pracovisko si môže nastaviť nové pravidlá.