Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory

Dojčenie je rituál matky a dieťaťa

Na našej sociálnej sieti Instagram sme mali ako hosťa v livestreame primárku neonatológie v Nemocnici Bory MUDr. Irenu Dobišovú. Ak ste to zmeškali, prečítajte si to najdôležitejšie z neho.

Neonatológia v Nemocnici Bory

Novorodenecké (neonatologické) oddelenie Nemocnice Bory je súčasťou úseku Žena a dieťa. Naša starostlivosť o novorodenca začína už v pôrodnej izbe.

Snažíme sa, aby bola počas pôrodu, ale aj pobytu na šestonedelí atmosféra rodinná. Rodičkám i oteckom pomáhame svojimi radami a skúsenosťami.

Bonding hneď po pôrode

Naši neonatológovia a novorodenecké sestry sa profesionálne a s rešpektom starajú o celú rodinu, nielen rodičku a bábätko, ale aj o otecka v rodinnej atmosfére. Snažíme sa, aby vzťah medzi mamičkou a bábätkom, ktorý si vybudovali už počas tehotenstva, sa pôrodom ešte zintenzívnil a ich puto sa prehĺbilo.

Bonding aj počas cisárskeho rezu

Preto sú bábätká neprerušovane bondované hneď po fyziologickom (prirodzenom) pôrode v pôrodnej izbe, ako aj po cisárskom reze na operačnej sále.

Bonding predčasniatka či s oteckom

Ak to klinický stav dieťaťa a matky dovolí podporujeme, aby mamička mala intenzívne puto a bonding aj pri narodení dvojičiek alebo aj u predčasne narodeného dieťaťa.

Ak zdravotný stav mamičky nedovoľuje bonding, nahradí ju počas bondingu i v prvých hodinách otecko dieťatka.

Bábätko je stále s maminkou

Mamička je stále s bábätkom na izbe, či už na oddelení šestonedelia alebo na jednotke intenzívnej starostlivosti u novorodenca, kde máme takisto rooming-in izby.

Novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti

Mamička je spolu s predčasne narodeným alebo rizikovým bábätkom hospitalizovaná na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti. Podieľa sa na starostlivosti o bábätko. Je súčasťou všetkých vyšetrení, pomáha a stará sa o predčasniatko tak, aby pri odchode z nemocnice bola s celou starostlivosťou oboznámená.

Starostlivosť aj po prepustení

Po prepustení sa naši neonatológovia a neonatologické sestry snažia, aby sme nestratili kontakt s rodičmi. Rodičia môžu prísť k nám do ambulancie na kontroly a vyšetrenia, ak majú ťažkosti s kŕmením bábätka alebo potrebujú laktačné poradenstvo.

Kapacita porodov porodnica bory 1

Starostlivosť o novorodenca

Najdôležitejšou súčasťou starostlivosti o narodené bábätko je to, že mamička aj otecko môžu byť od začiatku so svojím bábätkom. Môžu ho sledovať a aktívne reagovať na jeho potreby.

Naši neonatológovia a neonatologické sestry sa snažia mamičke ukázať a navigovať v správaní o novorodenca:

  • ako jej ukazuje, že je hladný,
  • ako vie ukázať, že je mu smutno v postieľke,
  • ako urobiť to, aby rodičovské puto bolo intenzívne, pretože mamička bola deväť mesiacov s bábätkom v tesnom kontakte.

Kontakt koža na kožu (skin to skin)

Bonding bábätka znamená ukladať si ho koža na kožu (skin to skin) alebo ich nosiť správnym spôsobom. Naši odborníci to všetko novým rodičom vysvetlia a ukážu.

Súčasťou neonatologickej starostlivosti je aj skúsený fyzioterapeut, ktorý rodičom ukáže:

  • ako majú bábätko nosiť,
  • ako ho správne zdvihnúť z podložky,
  • ako s ním manipulovať počas nosenia.

Tým, že bábätko majú rodičia pri sebe a nosia ho, tak ho tým nerozmaznajú, ale dodajú mu veľkú sebadôveru a pocit istoty. A z takého bábätka potom vyrastie sebavedomý človek.

Laktačné poradenstvo

Mamičke pomáhajú naši odborníci a laktačné poradkyne v celom procese dojčenia:

  • od správneho naštartovania laktácie,
  • cez vzdelávanie počas prenatálnych kurzov, ktoré pre mamičky máme každý štvrtok a potom každú druhú stredu v mesiaci nadväzujúci podrobnejší kurz o správnom naštartovaní laktácie,
  • takisto po pôrode sa snažíme bondingom naštartovať laktáciu,
  • na oddelení šestonedelia mamičkám vysvetľujeme, aké sú hlavné polohy pri dojčení, ako správne priložiť bábätko, ako si má mamička sadnúť, aby to pre ňu bolo pohodlné.

Náš tip: Každej mamičke odporúčame, aby si z dojčenia spravili taký rituál. Aby to bolo čo najprirodzenejšie.

V prípade problémov s dojčením náš skúsený personál, sestry, lekári a profesionálne laktačné konzultantky pomôže mamičke so všetkým, čo sa nedarí. Mamička po prepustení z Pôrodnice Bory môže prísť do ambulancie, kde jej poradíme.

Monitory dychu

Monitor dychu je v každej novorodeneckej postieľke na oddelení šestonedelia. Ten istý monitor, pokiaľ je s ním mamička spokojná, si môže zapožičať v lekárni, ktorá je pred východom z nemocnice na polroka.

Spolupracujeme s Nadáciou Križovatka, ktorá monitory zapožičiava za finančnú hodnotu na polroka. Rodič môže v noci kľudnejšie spať vďaka monitoru, ktorý citlivo sníma nádychy dieťaťa. Keď sa dieťa nenadýchne 20 sekúnd, upozorní na to alarm.

V našich kurzoch učíme rodičov čo robiť, keď alarm začne pípať:

  • na čo sa zamerať,
  • čo robiť, keď bábätko nedýcha,
  • ako ho znova rozdýchať.

Rok fungovania Pôrodnice Bory

Ako hodnotí rok fungovania Pôrodnice Bory primárka neonatológie MUDr. Irena Dobišová?

Ako veľmi pestrý, veľmi hektický. Bola to pre nás výzva, nakoľko sme v novopostavenej nemocnici a sme nový tím. Potrebovali sme sa ako tím zosúladiť, nájsť si svoju cestu, filozofiu, ktorou ideme,” vysvetľuje MUDr. Dobišová

Filozofia neonatologickej starosltivosti v Nemocnici Bory

Snažíme sa každej rodine, každému dieťaťu pripraviť individuálny plán starostlivosti na základe toho, čo my ako zdravotníci vieme, čo je napísané v literatúre (tomu sa hovorí evidence based medicine) a na základe toho, čo si praje rodič,” popisuje svoju víziu primárka neonatológie.

Individuálna starostlivosť o každé bábätko

Na základe týchto troch faktorov sa snažíme pripraviť individuálnu starostlivosť šitú presne na dieťa, keďže každé dieťa je unikátne.

  • staráme sa o donosených novorodencov,
  • predčasniatka narodené nad 32. gestačný týždeň,
  • na novorodenckej JIS-ke sa staráme o deti, ktoré sú predčasne narodené,
  • aj o tie, ktoré sú nejakým spôsobom rizikové, a aj u tých platí individuálny plán, ktorý je pre nich pripravený.

Naše najväčšie bábätko malo cez 4800g, najmenšie bábätko malo 900g. Za tenrok sa nám narodilo 22 dvojičiek.

Bonding aj pri narodení dvojičiek

Keď tozdravotný stav detí ich a mamičky dovolí, vieme ich či už je to po spontánnom pôrode alebo po operačnom pôrode, bondovať. Obidve deti môže bondovať mamička, alebo jedno dieťa bonduje mamička, jedno otecko.

Chceme, aby každé dieťa malo unikátnu individuálnu starostlivosť. V prípade dvojičiek, aby to pre nich bolo čo najprirodzenejšie a pre mamičku čo najpríjemnejšie.

Neonatologická jednotka intenzívnej starostlivosti

Od 1. októbra 2023 je otvorená v Nemocnici Bory aj novorodenecká JIS-ka. Od tohto momentu bolo v nej hospitalizovaných 96 detí.

Najmenšie bábätko sa narodilo v 27. gestačnom týždni, čo bolo z hľadiska starostlivosti výnimočné. Spolu s kolegami z gynekológie sme sa museli postarať ako o maminku, tak aj o predčasne narodené bábätko. Dievčatko u nás bolo vyše dvoch mesiacov, staráme sa o neho doteraz v ambulancii, je z nej už pekné dojča, veľmi pekne napreduje, ako rastovo, tak aj psychomotorickým vývojom,” vysvetľuje primárka neonatológie MUDr. Irena Dobišová.

Sme veľmi radi za to, keď sa nám rodičia vrátia do ambulancie a spätne hodnotia pobyt u nás. Keď hovoríme o JIS-ke, určite pre nich pobyt nebol jednoduchý, pretože aj predčasný pôrod aj pôrod rizikového novorodenca so sebou nesie veľký stres.

Starostlivosť u nás, čas strávený s nami považovali za dôležitý, potrebný a spätne ho pozitívne hodnotili, to je pre nás dobrá spätná väzba, ktorá nás utvrdzuje v tom, že to čo robíme, má zmysel, že to robíme pre rodičov.

Rooming in aj na novorodeneckej JIS-ke

Novorodenecká JIS-ka v Nemocnici Bory je špecifická v tom, že v jednej izbe je hospitalizovaná so svojím novorodencom aj mamička (rooming in).

Mamička sa podieľa na starostlivosti o bábätko. Je súčasťou ošetrovateľského aj medicínskeho procesu. Môže byť pri vyšetreniach, odberoch, ktoré pre dieťa nie sú príjemné. Je súčasťou tímu.

Spolupráca s OZ Malíček

Aby komunikácia s rodičmi bola lepšia, tak neonatologická JIS spolupracuje s OZ Malíček, ktoré združuje rodičov predčasne narodených detí. Aj oni môžu rodičom pomôcť, porozprávať sa s nimi a pomôcť im v pochopení danej situácie.

Takisto spolupracujeme s Centrom včasnej intervencie, ktorého pracovníci chodia na oddelenie. Po prepustení sa o rodičov starajú, aby bola naša neonatologická starostlivosť komplexná.

Keď rodičov s predčasne narodeným alebo rizikovým novorodencom prepustíme, chceme, aby mali kontinuitu starostlivosti. Aby nemali pocit, že zostali bez pomoci, bez rady,” vysvetľuje MUDr. Dobišová.

Rodinná atmosféra je dôležitá

V Pôrodnici Bory a aj na ďalších oddeleniach ako je šestonedelie alebo novorodenecká JIS-ka sa snažíme, aby bola rodinná pohoda a atmosféra.Snažíme sa zapájať oboch rodičov do starostlivosti o bábätko. Nielen mamička je dôležitá, ale aj otec. Hovoríme, že rodina nikdy nestojí na dvoch nohách, ale na troch.

Otecko je veľmi dôležitý vtedy, keď si mamička potrebuje oddýchnuť po pôrode. On je ten, ktorý vtedy dieťa prebaľuje, ktorý ho nosí, ktorý ho vie upokojiť, a ktorý potom aj mamičke pomáha napríklad s naštartovaním laktácie.

Snažíme sa, aby od začiatku to rodičovstvo bolo veľmi príjemný proces, aby to bolo intuitívne, aby sme im v tom, čo je prirodzené svojou radou a skúsenosťou iba pomohli.

Pre mamičky máme aj službu psychológa

Popôrodnú depresiu by sme mali vedieť zhodnotiť už počas návštev na izbách, ktoré robíme. Pokiaľ sa nám zdá, že je mamička smutná, že sa nevie z príchodu dieťaťa radovať tak ako je bežné alebo sa s nami iba nechce rozprávať, mali by sme to odhaliť.

Máme veľkú výhodu v tom, že v nemocnici máme službu psychológa, ktorý môže za takou mamičkou zájsť. Môže sa s ňou porozprávať, rozobrať jej situáciu a potom zo svojho pohľadu zhodnotiť, či je to ľahšia forma popôrodnej depresie alebo závažnejšia forma, ktorá vyžaduje či už psychoterapiu alebo pomoc profesionála v zmysle psychiatrickej intervencie.

Bábätká kúpeme až na druhý deň

V Nemocnici Bory používame lokálnu dermatologickú kozmetiku na ošetrenie kože novorodenca. Takú, aby vyhovovala všetkým typom pokožky. Vysvetľujeme rodičom počas vizít, ako majú kožu novorodenca ošetrovať.

Bábätká kúpeme na druhý deň života. Snažíme sa ich nekúpať paušálne po narodení kvôli tomu, aby sme nenarušili ich:

  • termo manažment,
  • prípadne vyvíjajúci sa mikrobióm
  • a nezmyli mázok, ktorý má svoj zmysel pre pokožku novorodenca.

Na druhý deň života ponúkame kúpeľ, kedy sestrička ukazuje rodičom ako to robíme my. Ako si myslíme, že by to malo byť, aby ten kúpeľ mal nielen očistnú úlohu, ale aby to bol svojím spôsobom rituál. Aby viedol k uvoľneniu bábätka, k jeho relaxácii.

Tipy pre dojčenie

Materstvo by malo byť príjemným zážitkom, na ktorý bude mamička rada spomínať. Nemala by sa príliš obmedzovať v jedle. Určite je potrebné vynechať potraviny, na ktoré je ona sama alergická alebo intolerantná.

Mamička by nemala jesť potraviny, ktoré sme jej neodporučili jesť v gravidite:

  • surové mäso,
  • surové ryby,
  • surové vajíčka.

Počas laktácie by nemala jesť jedlá, ktoré môžu zmeniť chuť materského mlieka ako sú surový cesnak a cibuľu. Možnosťou je, aby prešli varom alebo tepelnou úpravou, kedy nie sú také silné.

Strava po pôrode

Mamička by mala jesť päťkrát za deň. Môže si pridať aj druhú večeru, šiestu porciu, pretože potrebuje viac kalórií, keďže sa jej tvorí materské mlieko. Mamičke odporúčame jesť ku každej porcii zeleninu alebo ovocie, aby bola mäkšia stolica a jej prípadné pôrodné poranenia sa dobre zahojili.

Nemala by sa prejedať. Všetko robiť s mierou. Nech je to pre mamičku príjemne vybalansované a dávalo jej to zmysel. Z jedla by mala mať radosť.

Káva a čaj môžu nastimulovať bábätko

Mamičkám odporúčame, aby zbytočne nepili extrémne veľké množstvo tekutín. Koľko je adekvátne? Cca 2,5 l denne.

V horúčavách je dobré piť vtedy, keď mamičku smädí. Najlepšie čistú vodu, čaje pre dojčiace matky. Nemala by piť alkohol a niečo, čo môže bábätko nastimulovať ako:

  • kávu,
  • zelený čaj,
  • čierny čaj,
  • biely čaj.

Pokiaľ si mamička dá jedno espreso doobeda po dojčení, tak je to niečo, čo jej spraví radosť a bábätko to dopoludnia toľko nenastimuluje. Pokiaľ si dá espreso po dojčení, tak kým bude ďalší krát dojčiť, stopa po kofeíne nebude taká veľká.

nateo_porodnicabory_akovbavlnke

Nové programy Nateo pre mamičky

V Pôrodnici Bory robíme všetko pre to, aby ste zažili prirodzený a bezpečný pôrod v príjemnej atmosfére. Na všetko pozeráme očami mamičiek.

Preto prinášame doplnkové programy Nateo a Nateo Family, v ktorých si môžete dopriať úroveň komfortu a starostlivosti pre vás, vaše bábätko či celú rodinu.