Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
Nemocncica Bory exterier bratislava lamac kontakty

Vďaka Nemocnici Bory nemusia naši lekári a sestry ísť pracovať do zahraničia

Vyštudovaný lekár, neurochirurg a medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory. Róbert Hill bol hosťom v novom Penta podcaste. Prinášame vám malú ochutnávku, na čo sa môžete tešiť.

Aká je práca medicínskeho riaditeľa Nemocnice Bory?

Náplňou práce medicínskeho riaditeľa Nemocnice Bory je, aby v okamihu otvorenia mala dostatok lekárov a ostatného personálu. Pracujeme na príprave medicínskej prevádzky a nastavení procesov. Po otvorení Nemocnice Bory začiatkom roka 2023 sa bude so svojím tímom venovať hlavne :

 • koordinácii všetkých lekárov,
 • bezpečnosti pacienta a
 • kvalite zdravotnej starostlivosti.

Pozícia medicínskeho riaditeľa v Nemocnici Bory je už skôr o manažérskej stránke. Avšak poznať nemocnicu aj z toho lekárskeho hľadiska je veľmi dôležité. “Ťažko by sa hľadalo nové nastavenie procesov, nové možnosti ako zdravotnú starostlivosť posúvať, ak by človek nevedel, ako to v praxi vyzerá,” vysvetľuje Róbert Hill.

Vyucbove vzdelavacie stredisko_Rober Hill

Čo sa momentálne odohráva v pozadí stavby Nemocnice Bory?

Momentálne v novej bratislavskej nemocnici riešime všetky moderné technológie a systémy, ktoré musíme do nemocnice dostať v jeden deň. V Nemocnici Bory sa bude nachádzať na slovenské pomery napríklad:

 • Moderný urgentný príjem a heliport
 • Samostatné pôrodné izby
 • Centralizovaná jednotka intenzívnej starostlivosti
 • Centrálna prípravovňa liekov
 • Moderný nemocničný informačný systém
 • Potrubná pošta
 • Vedenie zdravotnej dokumentácie
 • Digitálne novinky ako napojenie anestéziologických ventilátorov alebo infúznych púmp priamo do informačného systému.

Vykrádame personálne ostatné nemocnice v Bratislave?

Nemocnica Bory nerobí nábor, ale výber. Mnoho ľudí, hlavne kľúčoví lekári a sestry, ktorí budú pracovať v Nemocnici Bory, sa už dnes zapája do procesu. Veľa z nich sa vracia na Slovensko zo zahraničia. Prichádzajú s nápadmi a myšlienkami, ktoré fungujú v zahraničí.

Klinickí lídri úsekov budú zo Slovenska i zahraničia

Každý klinický líder sa už v tejto chvíli venuje výberu svojho tímu. Je pre nich dôležité vybrať ľudí, ktorí majú otvorenú myseľ a chcú veci robiť inak ako ich robia dnes. Napríklad už teraz vieme, že klinickým lídrom úseku anestéziológie a intenzívnej medicíny bude český profesor Vladimír Černý.

Nemocnica Bory ponúka uplatnenie odborníkom s dlhoročnou praxou i mladým lekárom

Veľa slovenských lekárov špecialistov, ktorí ak by sa nerozhodli ísť pracovať do Nemocnice Bory, by odišlo do zahraničia. “Dôležitá otázka v tomto prípade nie je, v ktorej nemocnici bude lekár na Slovensku pracovať, ale či bude pracovať na Slovensku alebo v zahraničí,” uvádza medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory.

Pre medikov i začínajúcich lekárov je Nemocnica Bory možnosťou, aby nemuseli odísť hneď po škole do zahraničia. Modernú medicínu a nemocnicu nájdu od roku 2023 už aj na Slovensku. „Nikoho nechceme oslabiť, naopak chceme udržať tých ľudí doma,“ dodáva R. Hill.

Stavba-najmodernejsej-nemocnice-na-Slovensku

Vzdelávanie v Nemocnici Bory

Riadenie v Nemocnici Bory by nemalo byť príliš hierarchické. Našou víziou je priniesť do Nemocnice Bory horizontálnu štruktúru riadenia s veľmi veľkou mierou nezávislosti lekárov špecialistov.

Výukové centrum Nemocnice Bory

Tomu bude aj zodpovedať výukový program. Je veľmi dôležité vzdelávať novú generáciu a nebrať ich ako svoju konkurenciu. Priamo v Nemocnici Bory sa nachádza na 700m2 veľké výukové centrum, kde budú:

 • posluchárne s celkovou kapacitou až do 100 ľudí,
 • kompletný video manažment zo všetkých operačných sál,
 • trenažérové centrum.

Pri Nemocnici Bory vyrastie zdravotnícky kampus

V blízkosti Nemocnice Bory je potenciál na to, aby tam vyrástol zdravotnícky kampus. „Máme veľmi zle, neflexibilne, skostnatene nastavený vzdelávací systém. Ako aj predstavu o tom, ako a kde by výuka študentov medicíny a ošetrovateľstva mala prebiehať. Koncept založený na tom, že budúcich lekárov môže vychovávať len jedna nemocnica so sídlom tam, kde je univerzita a nikto iný, je dávno prekonaný.“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ Róbert Hill.

Zdravotná starostlivosť bude hradená poisťovňou

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom v Nemocnici Bory bude hradené z verejného zdravotného poistenia.

Liečivé prostredie a komfort v pacientskych izbách

To znamená, že si za zdravotnú starostlivosť pacienti platiť nebudú. Nebudú si platiť ani za to, čo sa v iných nemocniciach považuje za “nadštandard” ako napríklad samostatná izba, WiFi pripojenie atď.

Liečivé prostredie nebude len v pacientskych izbách, ale aj na chodbách či v čakárňach pred ambulanciami. Dve z troch poisťovní už teraz písomne deklarovali, že majú záujem o spoluprácu s Nemocnicou Bory. Preto pacientom na ošetrenie v Nemocnici Bory bude stačiť ich preukaz poistenca.

Cenník výkonov pre pacientov

Cenník pre pacientov Nemocnice Bory bude existovať. Avšak bude sa v ňom nachádzať minimálne množstvo položiek ako napríklad poplatok za lôžko a stravu pre sprevádzajúcu osobu v pôrodnici alebo na lôžkových oddeleniach. Aj vďaka jednolôžkovému štandardu pacientskych izieb bude možné, aby počas hospitalizácie mal pacient po svojom boku napríklad rodinného príslušníka, ak to dovolí zdravotný stav pacienta.

Predregistrácia do Nemocnice Bory

Viac ako 33 000 záujemcov o zdravotnú starostlivosť v Nemocnici Bory sa už predregistrovalo. Ešte stále sa môžete predregistrovať aj vy.

Ročne bude v Nemocnici Bory až 35 000 hospitalizácií, 351 000 ambulantných zákrokov. Budú to stovky ľudí denne a každý tento pacient sa musí zaregistrovať. Preto sa Nemocnica Bory rozhodla spustiť predregistráciu, kde ľudia vypíšu základné informácie o sebe.

Jeden z benefitov budúceho pacienta je, že ho vieme informovať o všetkých aktuálnych novinkách, ktoré sa momentálne dejú v Nemocnici Bory. V okamihu, keď začneme robiť zdravotnícke výkony a operačné plány, týchto ľudí oslovíme, aby doplnili zdravotné údaje. Potom ich budeme môcť cielene osloviť a dávať im bližšie informácie o tom, čo sa ich bude priamo týkať.

Vypočujte si viac v novom Penta podcaste s medicínskym riaditeľom Nemocnice Bory.