Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
Darovanie krvi v Nemocnici Bory

Krv je vzácna tekutina, ktorej nikdy nie je dosť

Leto je kritické obdobie pre zásoby krvi. Prečo? Aj na túto otázku odpovedal doc. MUDr. Jan Blatný, klinický líder pre internú a ambulantnú medicínu, primár hematológie a darcovského centra Nemocnice Bory v relácii Dámsky klub.

darovanie krv darcovske centrum 2

V lete je nedostatok krvi v nemocniciach

Nevieme si ju sami vyrobiť a vždy sa musíme spoľahnúť na dar od niekoho iného. Leto je známe obdobie kedy je krvi nedostatok, hlavne z toho dôvodu, že ľudia sú často preč na dovolenkách alebo sa vrátia z exotických krajín.

Leto so sebou nesie aj veľké množstvo úrazov a dopravných nehôd, pri ktorých je potreba dostatku krvi. Zároveň krv potrebujeme na všetko, či už je to pri pôrodoch alebo pri chronických chorobách. Dá sa teda povedať, že leto prináša znížené množstvo darcov, ale za to zvýšenú spotrebu krvi,“ uviedol doc. MUDr. Jan Blatný, klinický líder pre internú a ambulantnú medicínu, primár hematológie a darcovského centra Nemocnice Bory.

Po návrate z exotickej dovolenky musíte chvíľku na darovanie krvi ešte počkať. Záleží to od toho, ako veľmi veľa potencionálnych rizík sa v danej exotickej krajine nachádza. Čas darovania po návrate z exotickej dovolenky sa pohybuje od jedného po šesť mesiacov.

Objednajte sa online

darovanie krvi darcovske centrum 5

Vplyv leta na organizmus človeka

Extrémne výkyvy počasia sú pre organizmus veľmi zaťažujúce. Je to jedno či sa to týka staršieho alebo mladšieho organizmu. Aj keď, samozrejme, starší človek to znáša horšie.

Darovanie krvi darcovske centrum Nemocnice Bory

Čo robiť počas vysokých teplôt

  • Nemať veľké teplotné rozdiely (vonku 35 stupňov, doma klíma na 20 stupňov).
  • Nenechávajte nikoho v aute (teplota môže dosiahnuť aj viac ako 50 stupňov).
  • Dodržujte pitný režim.

Objednajte sa online

Kto môže darovať krv

Krv môže darovať zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov a jeho minimálna váha musí byť 50 kg. Ak ste už darcom, krv môžete darovať aj po 60. Dôležité je vedieť, že žena môže darovať krv každé 4 mesiace, za to muž každé tri mesiace.

Pred každým darovaním krvi si s vami lekár prejde váš zdravotný stav na základe vami vypísaného dotazníka. Ak vám aj lekár diagnostikuje napríklad nedostatok železa, tak je potrebné, aby ste si železo doplnili a krv budete môcť ísť darovať nabudúce, keď už ho bude mať vaše telo dostatok.

Pred darovaním krvi nemusíte informovať svojho praktického lekára, stačí ak mu to poviete pri svojom najbližšom vyšetrení. Nie je potrebné mať z jeho strany akékoľvek odporučenie či potvrdenie.

Čo sa deje s krvou, ktorú darujem

Kedy môžem/nemôžem darovať krv

Boli ste posledných šesť mesiacov tehotná alebo ste dojčili? Ste v akútnom štádiu herpetického ochorenia? Na tieto, ale aj ďalšie otázky odpovedal doc. Jan Blatný v Dámskom klube v RTVS.

Pozrite si Dámsky klub s doc. Blatným na tomto linku.