Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
Roboticka chirurgia

Klinickým lídrom úseku chirurgie je prof. Alexander Ferko

Klinický úsek pre chirurgiu bude v Nemocnici Bory viesť profesor Alexander Ferko.

Prvá robotická operácia bude pod taktovkou prof. Alexandra Ferka

Nemocnica Bory pokračuje v spúšťaní jednotlivých pracovísk a výkonov. V týchto dňoch prebiehajú prvé zákroky v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti a už od mája prídu na rad chirurgické zákroky, ktoré si budú vyžadovať aj následnú hospitalizáciu pacientov na lôžkovom oddelení.

Na 3. mája je naplánovaná prvá roboticky asistovaná operácia, ktorú vykoná líder klinického úseku chirurgie prof. MUDr. Alexander Ferko, CSc. Nemocnica má súčasne ambíciu výrazne zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre onkochirurgických pacientov. Ich liečbu chce zahájiť do jedného mesiaca od potvrdenej diagnózy.

Z českého zdravotníctva do slovenskej najmodernejšej nemocnice

Slovák, ktorý medicínu vyštudoval a neskôr aj dlhodobo pôsobil v Hradci Králové ako prednosta chirurgickej kliniky. Titul profesora v odbore chirurgia získal na Karlovej Univerzite v Prahe. Absolvoval množstvo stáží, študijných a pracovných pobytov v zahraničí. Pôsobil v obranných zložkách ako hlavný chirurg Armády ČR na rôznych misiách.

Posledný rok sa venoval robotickej chirurgii v onkologickom centre Nový Jičín. V rámci onkochirurgie sa zameriava na pečeň, pankreas a rektum. V rámci praxe presadzuje minimálne invazívne hybridné operačné postupy, ktoré umožňujú pacientov rýchlejší návrat do aktívneho života.

V chirurgickom tím budú aj svetoví chirurgovia

Chirurgický tím Nemocnice Bory ráta s celkovo 21 lekármi. Súčasťou tímu budú aj renomovaní zahraniční profesori – Bjørn Edwin z Nórska, Joep Knol z Belgicka a Amjad Parvaiz z Anglicka. V našich zemepisných šírkach ide o skutočnú raritu, keďže aj títo špičkoví svetoví chirurgovia budú operovať Slovákov v Nemocnici Bory v rámci verejného zdravotného poistenia. Viac o chirurgickom tíme si môžete prečítať na našom webe.

Pozrite si prvé zábery chirurgického tímu v Nemocnici Bory: