Spať na novinky
Aktuality z Nemocnice Bory
Chirurgicky tim nemocnice Bory

Predstavujeme chirurgický tím Nemocnice Bory 

Operovať pacientov Nemocnice Bory budú aj renomovaní profesori z Anglicka, Nórska a Belgicka. Nová koncová Nemocnica Bory bude pacientom poskytovať základnú, všeobecnú chirurgiu, ale aj vysokošpecializovanú chirurgiu.

Chirugia v nemocnici Bory

Klinický úsek pre chirurgiu bude v Nemocnici Bory viesť profesor Alexander Ferko

Prof. Alexander Ferko je Slovák, ktorý medicínu vyštudoval a neskôr aj dlhodobo pôsobil v Hradci Králové ako prednosta chirurgickej kliniky. Titul profesora v odbore chirurgia získal na Karlovej Univerzite v Prahe. Absolvoval množstvo stáží, študijných a pracovných pobytov v zahraničí. Pôsobil v obranných zložkách ako hlavný chirurg Armády ČR na rôznych misiách.

Posledný rok sa venoval robotickej chirurgii v onkologickom centre Nový Jičín. V rámci onkochirurgie sa zameriava na pečeň, pankreas a rektum. V rámci praxe presadzuje minimálne invazívne hybridné operačné postupy, ktoré umožňujú pacientov rýchlejší návrat do aktívneho života.

Chirurgický tím Nemocnice Bory ráta s celkovo 21 lekármi

Chirurgický tím Nemocnice Bory ráta s celkovo 21 lekármi a 100 sestrami a praktickými sestrami. Jeho súčasťou bude aj primár Matej Škrovina, ktorý aktuálne pracuje v privátnom onkologickom centre v českom Novom Jičíne. Tam podstupuje tréningy na robotickú chirurgiu aj profesor Ferko.

Všeobecnú chirurgiu bude viesť pán primár Miroslav Hricišák, ktorý prichádza zo Šace.

Kolorektálnu chirurgiu má na starosti pán primár Dušan Podmanický, ktorý pracoval v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

„Sú to lekári lídri – seniori, ktorí držia to jadro a mladší sa môžu o nás opierať,“ hovorí profesor Ferko, ktorý v tíme počíta so 7 mladými lekármi.

Mladými posilami tímu sú napríklad doktor Boris Hadbavný, ktorý sa na Slovensko vracia z Nemecka.

Ale aj mladá absolventka doktorka Monika Lischková.

Pre klinického lídra i celý tím je nesmierne dôležité spolupracovať a vychovávať novú generáciu mladých chirurgov.

Spolupráca s absolútnymi svetovými chirurgickými kapacitami

Do Nemocnice Bory budú na pravidelnej báze prichádzať renomovaní profesori – Bjørn Edwin z Nórska, Joep Knol z Belgicka a Amjad Parvaiz z Anglicka. V našich zemepisných šírkach ide o skutočnú raritu, keďže aj títo špičkoví svetoví chirurgovia budú operovať Slovákov v Nemocnici Bory v rámci verejného zdravotného poistenia.

„Prídu niekoľkokrát do roka na jeden pracovný týždeň. Počas neho vykonajú vybrané najnáročnejšie operačné zákroky, ktoré súčasne budú slúžiť aj pre potreby výuky mladých chirurgov. Som veľmi rád, že nová nemocnica už dnes láka medicínsku špičku. Vďaka tomu budeme vedieť vychovať pre Slovensko novú generáciu chirurgov schopných využívať napríklad najmodernejšie robotické metódy,” vysvetľuje dohodnuté plány s trojicou európskych chirurgov profesor Ferko.

Kolorektálna robotická chirurgia – prof. Amjad PARVAIZ (Anglicko)

Amjad Parvaiz je svetová špička v kolorektálnej robotickej chirurgii.  Má za sebou vyše 1 200 resekcií rekt prostredníctvom robotického systému DaVinci, ktorý sa bude používať aj v Nemocnici Bory. Pochádza z Anglicka, kde pôsobí ako chirurg vo všeobecnej nemocnici v Poole. Súčasne je aj vedúcim laparoskopicko-robotického pracoviska Champalimaud v Lisabone.

Laparoskopická chirurgia – prof. Bjørn EDWIN (Nórsko)

Bjørn Edwin je svetovým priekopníkom v laparoskopickej chirurgii. Pôsobí v univerzitnej nemocnici v nórskom Osle. Ide o pracovisko, ktoré v súčasnosti v Európe silno dominuje v hepato-pankreato-biliárnej chirurgii. V rámci intervenčného centra univerzitnej nemocnice je aj riaditeľom klinického výskumu. Pracovisko v Osle ako prvé ukázalo, po 28 rokoch výskumu, že laparoskopický zákrok na pečeni je lepší oproti otvorenej operatíve.

Laparoskopická kolorektálna chirurgia prof. Joep KNOL (Belgicko)

Joep Knol je špecialista na nerobotickú laparoskopickú kolorektálnu chirurgiu so špecializáciou na poruchy panvového dna. Rodený Holanďan pôsobí v nemocnici ZOL v belgickom Genku a v nemocnici Maas en Kempen v Maaseiku. Súčasne spolupracuje aj s univerzitnou nemocnicou v Catánii. Je spoluzakladateľom neziskového združenia iLappSurgery, ktoré sa zaoberá digitálnym vzdelávaním v oblasti laparoskopickej chirurgie.